Noworudzki UTW – styczeń w wykładach

O ile pierwszym wykładowym spotkaniu ładowaliśmy akumulatory praktykując śmiech z Panią Janiną Chochłakiewicz, joginką śmiechu, to na drugim z kolei pozostaliśmy nadal w dobrym, karnawałowym nastroju oglądając amerykański komediodramat muzyczny „La La Land”. Film uzyskał 6 Oscarów i kilkanaście innych liczących się nagród. Akcja filmu toczy się w Los Angeles, gdzie Sebastian i Mia – głowni bohaterowie starający się osiągnąć sukces w swoich planach zawodowych, mimo początkowych nieporozumień schodzą się ze sobą i wspólnie starają się zrealizować swoje marzenia. W filmie podziwialiśmy przepiękne zdjęcia (w tym sporo robionych w tzw. złotej godzinie), piękną muzykę i taniec – chociaż tego ostatniego, było naszym zdaniem zbyt mało. Generalnie film się podobał, nawet mino „dłużyznowatej” akcji. Kolejny wykład był już zupełnie na poważnie. Z „Prawnym bezpieczeństwem seniora” zapoznała nas Pani prawnik, Agnieszka Żak, znana nam i lubiana wykładowczyni, która mieszka w malowniczym Krajanowie a w Nowej Rudzie prowadzi kancelarię prawną. Celem wykładu było uświadomienie, że nieznajomość prawa niczego nie tłumaczy tylko szkodzi i czasem może drogo kosztować. Przykłady z życia wzięte i porady prawne dotyczyły umów, transakcji i ich czytania, używanych przy tym określeń takich jak np. zaliczka i zadatek i różnic między nimi, odstąpienia od umów ale też praw konsumenta i jakże na czasie – bezpieczeństwa w sieci. Wykład zawierał też wiele praktycznych rad, takich na co dzień – m.in. jak chronić swoje dane osobowe czy jak nie dać się oszukać, gdy przestępcy wymyślają coraz bardziej wiarygodne sposoby dla oszukania – przede wszystkim seniorów. O tym, że trzeba dbać o siebie, a szczególnie o zdrowie i kondycję fizyczną (co się wiąże z kondycją psychiczną również), uświadamiała nam na ostatnim styczniowym wykładzie Pani Agnieszka Rozlach-Pomorska, magister wychowania fizycznego (AWF Wrocław), nauczycielka. Doświadczona, wszechstronna instruktorka fitness, prowadząca znane od wielu lat Studio Fitness WORKOUT. W grupach trenujących z Panią Agnieszką jest sporo seniorów, w tym również słuchaczy NUTW. No i udowodnione zostało czarno na białym, że kondycję można utrzymać mimo wieku – czyli nie dać się starości, ale trzeba się ruszać. Po prostu. Nikt nikomu nie każe biegać w maratonie, ale spacer, niezbyt obciążające ćwiczenia – na siedząco a nawet na leżąco są łatwo dostępne. Wykonywane systematycznie mogą zdziałać cuda. Jednak przy różnych dolegliwościach i ograniczeniach, aby sobie nie zaszkodzić należy dobór ćwiczeń skonsultować z osobą kompetentną. Ruch – nawet przez małe „r” ma dać nam radość i dodać energii. No i oczywiście wybierzmy ten ruch, który lubimy.

Noworudzki UTW
Anna Szczepan
z wykorzystaniem fragmentów tekstu
Krystyny Kozłowskiej

_____________________________________________________________________________________________________________
JEŻELI PODOBA CIĘ SIĘ NASZA PRACA i to co robimy na blogu noworudzianin.pl i profilach społecznościowych, prosimy o wsparcie. To pomoże nam rozwijać się, docierać do nowych miejsc i tematów oraz zakupić potrzebny sprzęt do realizacji nagrań w jeszcze lepszej jakości. Dziękuję! Więcej informacji pod linkami zrzutka.pl/Noworudzianin oraz patronite.pl/Noworudzianin

Wszystkie możliwości wspierania Noworudzianina oraz rozliczenia z wydanych Waszych pieniędzy opisane są na stronie: https://bit.ly/3hz54dS. Liczy się każda złotówka, udostępnienie, lajk, dobre słowo i uśmiech. Pozdrawiamy serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *