Kierowco – zwolnij w Słupcu

Dwa radary „pilnują” od kilku dni kierowców na ul. Kwiatkowskiego w Nowej Rudzie – Słupcu. To efekt działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa, prowadzonych wspólnie przez władze Powiatu Kłodzkiego i Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy, które inwestycję sfinansowały.

Urządzenia zostały zamontowane 11 maja. To tzw. radary mikrofalowe, które mierzą prędkość samochodów i pokazują ją na dużych wyświetlaczach. Kierowcy, którzy jadą za szybko, są ostrzegani czerwonym napisem „Zwolnij”. Tym, którzy jadą przepisowo, radar wyświetla zielony napis „Dziękuję”. – Fotoradary są tu zaledwie od kilku dni a już widać, że kierowcy zdejmują nogę z gazu – mówi Michał Jaworowski, który pracuje w okolicy.

Mikrofalowe zamiast tradycyjnych

Ul. Kwiatkowskiego w Nowej Rudzie – Słupcu jest częścią drogi powiatowej nr 3312D. Zarządca drogi – Zarząd Powiatu Kłodzkiego – od dłuższego czasu starał się o ustawienie tu tradycyjnych fotoradarów, ponieważ prowadzone pomiary i kontrole niejednokrotnie wykazywały, że na ul. Kwiatkowskiego natężenie ruchu, szczególnie aut ciężarowych, jest duże, a kierowcy nagminnie przekraczają prędkość.

– O montaż ,,prawdziwych” fotoradarów zwróciliśmy się jakiś czas temu do Głównego oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Nasze wnioski zostały jednak odrzucone. Inspekcja uzasadniała decyzję tym, że fotoradary stawia się na głównych, tranzytowych, ważnych drogach, a na jezdniach lokalnych, bocznych nie jest to zasadne, chociażby ze względu na wysoki koszt montażu i utrzymania – mówi Piotr Marchewka z Zarządu Powiatu Kłodzkiego.

W poszukiwaniu alternatywnego dla tradycyjnych fotoradarów rozwiązania, władze powiatu wpadły na pomysł montażu na ul. Kwiatkowskiego tzw. radarów mikrofalowych. A ponieważ wzmożony ruch wynika m.in. z odbywającego się tędy transportu kruszywa z Kopalni Gabra „Słupiec”, powiat poprosił o pomoc Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy, właściciela zakładu w Słupcu.

– KSS Bartnica zgodziła się sfinansować radary. Bardzo za to dziękujemy. Cieszymy się, że możemy po raz kolejny liczyć na tego przedsiębiorcę w tak ważnej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo – mówi Piotr Marchewka.

– Bezpieczeństwo ludzi rzeczywiście jest dla naszej spółki priorytetem – mówi Jakub Madej, prezes KSS Bartnica.

I wyjaśnia: – Związany z naszą kopalnią transport, który odbywa się ul. Kwiatkowskiego, obsługiwany jest przez podmioty zewnętrzne i przeważnie na zlecenie odbiorców naszych kruszyw. Siłą rzeczy nie mamy więc wpływu na to, że np. przyjeżdżający z różnych części Polski kierowcy łamią przepisy. Regularnie prowadzimy adresowaną do przewoźników i klientów kampanię promującą bezpieczne i zgodne z przepisami korzystanie z tej drogi, ale nie wszyscy kierowcy stosują się naszych apeli. A radary na pewno wpłyną na poprawę bezpieczeństwa – dodaje prezes Madej.

Razem można więcej

Inwestycja jest kolejnym działaniem na rzecz poprawy bezpieczeństwa kierowców i mieszkańców Słupca, przeprowadzonym wspólnie przez Powiat Kłodzki i Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy. W 2018 r. samorząd i KSS Bartnica wykonali razem generalny remont nie naprawianej od wielu lat ul. Kwiatkowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *