Koszulka kolarska — na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Mówiąc o odzieży kolarskiej, mamy tendencję do koncentrowania się na spodenkach. Rzeczywiście, z uwagi na specyfikę sportu, to właśnie dolne partie ciała przyjmują największe obciążenia i są narażone na różnego rodzaju urazy, dlatego spodenki należy wybierać ze szczególną starannością. Jednak zakup idealnej koszulki również ma znaczenie – poprawia komfort jazdy, wpływa także na jej bezpieczeństwo, a nawet na zdrowie użytkownika. Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Rodzaj tkaniny i sposób szycia
Kluczowe znaczenie ma tkanina, z której wykonana jest koszulka. Wiemy doskonale, że do codziennego użytku najbardziej polecane są materiały naturalne – bawełna, len, włókno bambusowe. Zasada ta jednak zostaje uchylona w przypadku odzieży sportowej.
Tkaniny naturalne zapewniają dość dobrą wentylację, ale mają tendencję do zatrzymywania wilgoci. Jest to problemem zwłaszcza w dłuższych trasach – mokre plecy prowadzą do wychłodzenia całego organizmu i mogą być przyczyną poważnych chorób. Wilgoć sprzyja także otarciom i odparzeniom, jak również infekcjom skórnym. Dobra tkanina syntetyczna od ręki eliminuje wszystkie te problemy.
Na stronie polskiego producenta odzieży sportowej attiq.net możesz znaleźć koszulki kolarskie wykonane z lekkich, przewiewnych, oddychających materiałów, zapewniających właściwe odprowadzanie wilgoci. Kupując koszulkę, zwróć również uwagę, czy jest ona odszyta z uwzględnieniem stref – powinna mieć przewiewne wstawki, zwłaszcza na plecach i pod pachami.

Funkcjonalne detale
Wybierając koszulkę kolarską na dalsze trasy, zwróć uwagę na kilka przydatnych detali, które nie są może niezbędne, ale znacznie ułatwią i uprzyjemnią uprawianie tego wymagającego (ale i satysfakcjonującego) sportu.
Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewnią odblaskowe wstawki. Silikonowe paski po wewnętrznej stronie rękawków i u dołu koszulki zabezpieczą przed zwijaniem się materiału, mogącym prowadzić do podrażnień naskórka. Upewnij się, że kolarski T-shirt ma odpowiednio przedłużony tył, zabezpieczający plecy przed odsłonięciem. Koszulka rowerowa powinna również mieć zamek błyskawiczny na całej długości – najlepiej, jeśli u góry jest on zabezpieczony, by nie przyciął skory na szyi. Nie zapominaj również o kieszeniach – mogą się przydać, jeśli chcesz mieć kilka drobiazgów zawsze pod ręką.

Model dopasowany do stylu jazdy

Koszulka rowerowa to wbrew pozorom obszerne pojęcie. Istnieją modele zaprojektowane specjalnie pod konkretne style jazdy. Tak jak na szosę nie wyjedziesz rowerem crossowym, a w góry szosówką, tak też nie powinieneś zakładać nieodpowiednich ubrań – zamiast pomagać, będą przeszkadzały w osiągnięciu celu.
Na https://attiq.net/26-koszulki znajdziesz koszulki kolarskie przeznaczone dla pasjonatów różnych typów jazdy. Mocno dopasowane koszulki stworzone są dla miłośników jazdy szosowej . Zwiększają ergonomię jazdy, minimalizując opór powietrza – z tego też powodu ewentualne kieszonki umieszcza się z tyłu, nie z przodu. Tymczasem kolarstwo górskie wymaga zupełnie innego stylu ubrań – koszulka powinna być luźniejsza, bo być może będziesz chciał umieścić pod nią ochraniacze. Zwiększony opór powietrza jest w jeździe terenowej pożądany – zmniejsza prawdopodobieństwo bolesnego upadku.

Krótki czy długi rękaw?
Zasadniczo wybór jest prosty: na ciepłe miesiące warto kupić koszulkę z krótkim rękawem a na chłodniejsze – z długim. Jedne i drugie modele znajdziesz na https://attiq.net/61-koszulki. Są jednak opcje pośrednie – możesz założyć koszulkę z krótkim rękawem i docieplić ją dzięki dobraniu rękawków. Są również osoby, które na rower lubią się ubrać w kilka warstw – także im przyda się koszulka z krótkim rękawem.
Poza chłodniejszymi miesiącami długi rękaw przydatny jest z kolei w jeździe górskiej – będzie dodatkową ochroną podczas upadku. Paradoksalnie włożenie koszulki z długim rękawem należy rozważyć również w trakcie upałów – modele z powłoką chroniącą przed promieniowaniem UV pozwolą na uniknięcie poparzeń słonecznych, zagrażających kolarzom w trakcie długiej jazdy, zwłaszcza po asfalcie, bez osłony drzew.

Koszulki kolarskie z sieciówek i marketów – czy warto?
Wiele artykułów sportowych, w tym koszulki na rower, można obecnie kupić w popularnych sieciówkach, a nawet w dyskontach. Czy warto kompletować szafę właśnie w tych miejscach?
I tak i nie – jeśli planujesz dopiero rozpoczęcie przygody z jakimś sportem, warto na początek kupić najtańsze ubrania i sprawdzić, czy dana aktywność w ogóle jest dla Ciebie – marketowe serie są więc w porządku dla nowicjuszy. Jeśli natomiast robisz długie, wymagające trasy albo jeździsz mniej intensywnie, ale regularnie, to na pewno dla własnego komfortu warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości odzież od sprawdzonego producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *