Miasto na biegunach

„Noworudzkie Bieguny Kultury” to festiwal, który staje się rozpoznawalny w całej Polsce.
Dzisiaj rozpoczyna się siódma edycja tej imprezy, która potrwa do 9 lipca. Festiwal zainaugurują o godz. 17.00 „XXVII Noworudzkie Spotkania z Poezją” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie, a już o godz. 20.00 w Młodzieżowym Klubie Wsparcia (dawnej „Piwnicy pod browarem”) wystąpi z koncertem, wywodzący się z Nowej Rudy, zespół „Szuszmiszmegele”, znany również fanom muzyki reggae pod nazwą „LubieVo”.

Krótka historia
Festiwal „Noworudzkie Bieguny Kultury”, nawiązuje do tradycji „Festiwalu Studentów Szkół Artystycznych”, organizowanego w latach siedemdziesiątych XX wieku w Nowej Rudzie. Pierwsze edycje „Biegunów Kultury” miały charakter zdecydowanie muzyczny, ale stałym ich elementem od początku są „Noworudzkie Spotkania z Poezją” – impreza z 27-letnią tradycją, odbywająca się przed 2011 rokiem, zawsze w maju.
Na festiwalowej scenie pojawili się w minionych latach m.in.: Krzysztof Kiljański, Stanisław Soyka, Krzysztof Daukszewicz, Grzegorz Turnau, Wolna Grupa Bukowina czy Jaromir Nohavica. Ponadto w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie odbywały się spotkania m.in. z Marianem Pankiem wykładowcą Instytutu Sztuk Pięknych w Częstochowie, który w 1973 roku, będąc studentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ­zorganizował w Nowej Rudzie ­znany happening „Biała Lokomotywa”.

Od 2014 roku „Bieguny Kultury” rozrosły się do rozmiarów imprezy muzyczno-aktorsko-filmowej, by od 2015 roku w formule kilkudniowego wydarzenia zbliżyć się do otwartego festiwalu kulturowego, w ramach którego z powodzeniem zafunkcjonowały m.in. „Góry Literatury”.
Poza muzykami, aktorami i literatami, do współtworzenia festiwalu zostali zaproszeni również studenci, uczniowie szkół muzycznych i aktorskich, a także aktywne grupy mieszkańców Nowej Rudy, w tym młodzież z Młodzieżowego Klubu Wsparcia. W trakcie festiwalu odbywają się nie tylko wydarzenia o charakterze scenicznym, ale i ulicznym oraz warsztatowym.

Więcej informacji na str. 5 w numerze 286 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.Numer 286
30 czerwca – 6 lipca 2017 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *