III Noworudzkie Dni Seniora

W czwartek 20 września wieczorem, rozpoczęły się III Noworudzkie Dni Seniora. Impreza turystyczna, odbywająca się pod hasłem tegorocznego Światowego Dnia Turystyki: „Turystyka dostępna dla wszystkich”, zgromadziła ponad stuosobową grupę

Czwartkowy wieczór był pełen tajemnic związanych z historią naszego miasta, okrytych nieco zasłoną minionego czasu. Spotkanie z legendą rozpoczęło się w miejscu, gdzie najprawdopodobniej zaczęło się tworzyć nasze miasto, tzn. przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Cmentarnej. Kiedyś, wiele wieków temu, kiedy pierwsi osadnicy tutejszej ziemi karczowali lasy pod swoje domostwa, wezbrane powodzią wody Włodzicy przyniosły w to miejsce duży, drewniany krzyż. Ludzie wyłowili go i ze czcią ustawili w miejscu dzisiaj stojącego kościoła. Potem obudowali drewnianą kapliczką, która niebawem spłonęła, a potem było kilka drewnianych kościółków, które też spłonęły, aż w wieku XVIII wybudowano kościół murowany stojący do dzisiaj. Jakież było zdziwienie, gdy w trakcie opowieści, Włodzicą – jak przed wiekami – przypłynął krzyż…

Opowieści o zabudowanej niegdyś ulicy Cmentarnej, o ogrodach, o domach, których już nie ma, snuł przewodnik-senior – kol. Czesław i tak weszliśmy na szlak spacerowy. Oświetlony ciepłym światłem latarni, pełen tajemniczych cieni, sprawiał niebywałe wrażenie, potęgowane dalszymi opowieściami. Jakby ze zdziwieniem popatrzył na nas Jan Nepomucen ze swojego pomnika, a cała grupa skierowała się na ulicę Fredry, aby schodami, oświetlając sobie drogę pochodniami, dotrzeć do rynku. Tymczasem przed zamkiem, na ucztę z okazji święta czosnku, zbierały się diabły, zaproszone tu nieopatrznie przez samego pana Stillfrieda. Jednak dzięki interwencji księdza i śmiałka bez grzechu, diabłom nie udało się zawładnąć noworudzkim zamkiem i uciekają po dziś dzień. Legenda, zainscenizowana przez działający przy NUTW teatr „Komedyja”, wzbudziła spore zainteresowanie. Zwieńczeniem tajemniczego wieczoru był poczęstunek u burmistrza, który razem z rajcami podjął seniorów, przekazując im również symboliczny klucz do miasta, którym przez kolejne dni mieli władać.

Dzień drugi Senioraliów, to uroczysta, otwarta Inauguracja roku akademickiego 2018/2019 Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. O godz. 14.00 sala widowiskowa MOK wypełniła się studentami, zaproszonymi gośćmi i seniorami, którzy studentami nie są (ale może będą?), witanymi w holu przez zespół „Bożkowianki”. Kierująca uniwersytetem Karolina Popiel, serdecznie przywitała zaproszonych gości, studentów i wszystkich przybyłych. Uroczystość uświetnili: Poseł na Sejm Monika Wielichowska, Poseł na Sejm Sławomir Piechota, Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk, wicestarosta powiatu kłodzkiego, Tomasz Kiliński, burmistrz miasta Nowa Ruda, Andrzej Behan, przewodniczący Rady Miejskiej w Nowej Rudzie, Tomasz Drewniak, prorektor PWSZ w Nysie (uczelnia patronacka dla NUTW) oraz Piotr Bernat, a także wielu przyjaciół i sympatyków Noworudzkiego UTW. Krótka prezentacja przypomniała o minionych wakacjach, które noworudzcy studenci-seniorzy spędzili nader ruchliwie (bo jak nie wycieczka, to spacer z kijami, albo chociaż basen), „pierwszoroczniakom” zostały uroczyście wręczone legitymacje studenckie i wszyscy, z wielkim zainteresowaniem i uwagą, wysłuchali wykładu inauguracyjnego kardioseksuologa Dariusza Kałki pt. „Romeo po zawale”. Ktoś powie – po zawale, czy jakiejś innej chorobie – to co to za Romeo! A jednak. Dozwolone, a nawet wskazane jest wszystko z seksem włącznie, w każdym wieku. Dla wielu ludzi naszego pokolenia temat tabu, przedstawiony z pewną dozą humoru, poparty przykładami z wieloletniej praktyki, stwarzał wrażenie lekkiej, towarzyskiej rozmowy.

Zakończeniem części oficjalnej były życzenia dobrego roku akademickiego, składane przez gości zaproszonych na ręce Karoliny Popiel, honorowego rektora NUTW. Inauguracja uatrakcyjniona została koncertem Anny Żebrowskiej, która wystąpiła z repertuarem Anny Jantar oraz kilkoma własnymi piosenkami. Znane i lubiane piosenki podśpiewywała cała publiczność, a ostatni bis: „Tyle słońca w całym mieście” był jak najbardziej zgodny z prawdą.

Sobotnie przedpołudnie (22 września) zaroiło się kolorowymi parasolkami przed ratuszem. Burmistrz Tomasz Kiliński wraz z wicestarostą Małgorzatą Jędrzejewską-Skrzypczyk, powitał zgromadzonych na rynku seniorów, życząc pięknego dnia. Występy artystyczne na noworudzkim rynku rozpoczął zespół śpiewający Klubu Seniora „Wrzos”, piosenką stosowną do okoliczności, czyli „Parasolkami”. Potem ze swoimi piosenkami wystąpił – ubrany w kolorowe, ludowe stroje – zespół KGW „Bożkowianki”, a zespół taneczny przy NUTW zaprezentował się w hip-hopie – nawet z bisem, a wicestarosta opowiedziała co to jest karta Mobilny Senior i jak ją można uzyskać.

Uformował się wielobarwny pochód rozgadanych i roześmianych seniorów, cieszących się piękną jeszcze pogodą i wspólnym spacerem. Kolorowy korowód z rynku przeszedł ulicą Bohaterów Getta, potem Kopernika i Sybiraków. Przed Pomnikiem Górników został zapalony znicz pamięci tym, którzy odeszli już na zawsze. Przed wejściem do Miejskiego Ośrodka Kultury wszyscy zgodnie ustawili się do zdjęcia i udali na „małą czarną” i chwilę odpoczynku, niejako po drodze oddając się jeszcze relaksowi kosmetycznemu lub wybierając sobie ulubiony miodek, albo inne specjały domowej spiżarni.

Po odpoczynku wszyscy zasiedli na sali widowiskowej, gdzie przewidziane było krótkie spotkanie z przedstawicielami straży miejskiej i policji. Miało na celu przybliżenie seniorom działalności służb dbających o bezpieczeństwo mieszkańców. Przedstawili się dzielnicowi i rozdane zostały ulotki z „informacjami kontaktowymi” – bo w razie gdyby coś się działo…

Po wzajemnych podziękowaniach za udział i uświetnienie obchodów III Noworudzkich Dni Seniora, rozpoczęła się projekcja filmu „Pozycja obowiązkowa”. Amerykański film komediowy (2018), w reżyserii Billa Holdermana, rozbawił wszystkich. Bo oto właśnie panie (tak około sześćdziesiątki), spotykające się aby podyskutować o książkach. Na jedno ze spotkań wybierają skandalizującą powieść „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Lektura okazuje się być wyjątkowo inspirująca. Panie, zafascynowane erotycznymi przygodami bohaterów, postanawiają wzbogacić swoje życie intymne. Film okazał się nieco humorystycznym nawiązaniem do wysłuchanego poprzedniego dnia wykładu profesora Kałki…
Rada Seniorów Miasta Nowa Ruda składa serdeczne podziękowania za wsparcie i pomoc w przygotowaniu III Noworudzkich Dni Seniora: Tomaszowi Kilińskiemu, burmistrzowi miasta Nowa Ruda, Małgorzacie Łazorko-Jańskiej, sekretarzowi Miasta Nowa Ruda, Wojciechowi Kołodziejowi, dyrektorowi MOK oraz pracownikom MOK, Sławomirowi Drogosiowi, dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej, Noworudzkiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku, zespołowi KGW „Bożkowianki”, zespołowi Klubu Seniora „Wrzos” oraz Noworudzkiemu Kołu PTTK im. Gwarków Noworudzkich.

Anna Szczepan
przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Nowa Ruda

Str. 7 w numerze 348 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 348
28 września – 4 października 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *