XIII Dni Kultury Japońskiej

W piątek 5 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie, już po raz 13 zainaugurowano Dni Kultury Japońskiej. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Ambasady Japonii w Polsce

Cyklicznie święto Kraju Kwitnącej Wiśni w Nowej Rudzie nie odbywa się nie bez powodu. To właśnie w ówczesnej Neurode w 1852 r. urodził się Franz Eckert – autor transkrypcji hymnu cesarstwa Japonii. Podczas imprezy prezentowana jest kultura, sztuka, obyczaje i życie codzienne Japończyków.
– Tym razem odwołujemy się do Japonii bardziej współczesnej, nawiązując do tematu dizajnu, projektowania przedmiotów, które mogą nam się wydawać zbędne, a tak naprawdę są piękne i użyteczne. Motywem przewodnim jest wystawa, którą prezentujemy pt. „Szkoda wyrzucić”. Paradoksalny tytuł, bo jeżeli mamy opakowanie po prezencie, od zakupów, to można pomyśleć, ze rozwijamy i wyrzucamy. Tymczasem bardzo często to te opakowania są swoistymi małymi dziełami sztuki, bądź są przedmiotami, które są projektowane nie tylko dla masowego odbiorcy, ale spersonalizowane dla konkretnego klienta, bądź osoby, którą chcemy obdarować – tłumaczyła Wioletta Laskowska-Smoczyńska z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie.

W ramach Dni Kultury Japońskiej odbyły się warsztaty „Mapa Japonii”, w ramach których dzieci rysowały i uzupełniały mapę Japonii wycinkami z japońskich gazet i czasopism. Odbyły się także warsztaty „Torebkowy dizajn” – tu dzieciaki ozdabiały białe torebki japońskimi napisami. „Butelkowy dizajn” – to kolejne warsztaty, podczas których dekorowano buteleczki po sosie sojowym.
Starsze grupy, licznie przybyłych uczniów, zapoznały się z japońskim kinem, podczas projekcji filmu „Wyspa psów”.

– Dni Kultury Japońskiej organizowane są od wielu lat, przy współpracy muzeum „Manggha” z Krakowa. W tym roku wystawy, warsztaty – więc młodzież z naszych szkół ma okazję „dotknąć” i poznać tę odległą, jakby nie patrzeć, kulturę japońską – mówi Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy. – Wszystko to za sprawą Franza Eckerta, który urodził się w Nowej Rudzie w 1852 r. Później stąd wyjechał i trafił do Japonii, gdzie w 1880 r. dokonał transkrypcji hymnu tego kraju „Kimi Ga Yo”. W tym roku w lutym mieliśmy okazję gościć w Nowej Rudzie ambasadora Japonii wraz z małżonką, a pod koniec ubiegłego roku, wraz z Wojciechem Kołodziejem, dyrektorem miejskiego ośrodka kultury, byliśmy gośćmi Ambasady Japonii w Polsce, co pokazuje, że staramy się utrzymywać te kontakty, a mieszkańcom Nowej Rudy przybliżać kulturę japońską – dodał.

Str. 5 w numerze 350 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 350
12-18 października 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *