Konferencja „Przyłącz się, liczy się każdy oddech”

W poniedziałek 8 października w Muzeum Ziemi Sowiogórskiej w Ludwikowicach Kłodzkich odbyła się konferencja pod hasłem „Przyłącz się, liczy się każdy oddech”, której celem jest walka ze smogiem, a tym samym poprawa jakości życia mieszkańców

Udział w konferencji wzięli: Aleksander Szwed, Senator RP, Kamil Krzysztof Zieliński, wicewojewoda dolnośląski, Rafał Borutko, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego Polskiej Spółki Gazownictwa we Wrocławiu, Dominika Mucha, ekspert ds. zanieczyszczenia powietrza z Politechniki Warszawskiej, ­Adrianna Mierzejewska, wójt gminy Nowa Ruda oraz mieszkańcy.

Nikt z nas nie wątpi, że smog niszczy zdrowie i zabija. To ogromny problem. Zanieczyszczenie powietrza powoduje choroby płuc i dróg oddechowych, alergie, stany zapalne układu krążenia i miażdżycę. Zwiększa ryzyko zawału serca. Przyczynia się do rozwoju nawet 18% nowotworów i skraca średnią długość życia o ponad 2 lata! Zgodnie z raportem Europejskiej Agencji Środowiska „Air quality in Europe 2017” w Polsce z powodu przekroczenia ilości pyłu zawieszonego w powietrzu, zmarło przedwcześnie 46.000 osób, a dodatkowe 2.700 z powodu nadmiaru tlenków siarki i ozonu. Skąd bierze się zanieczyszczenie powietrza, które zagraża naszemu zdrowiu i życiu? To przede wszystkim efekt korzystania ze złej jakości paliw, użytkowania starych kotłów węglowych, czy wręcz palenia śmieciami.

Polska Spółka Gazownictwa – organizator kampanii „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” – zachęca mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego, najczystszego i najbardziej ekologicznego paliwa, jako alternatywy dla starych pieców i kotłów węglowych. W ramach tejże kampanii, 21 miejscowości otrzyma urządzenia do monitorowania jakości powietrza. Dotychczas urządzenia powędrowały m.in. do Zakopanego, Przemyśla, Krzeszowic i Kudowy-Zdroju. Kolejne urządzenie przekazano gminie Nowa Ruda, które niebawem zostanie zamontowane w jednej z miejscowości.

Po konferencji chętni mogli również skorzystać z bezpłatnego badania spirometrycznego.

Str. 3 w numerze 350 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 350
12-18 października 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *