Zimno i po ścianach się leje

Jesieni i zimy nie lubimy, bo jest zimno – a jak lubimy jesienno-zimowy chłód, to w domu lubimy mieć ciepło. Tego ciepła nie ma niestety jedna z mieszkanek budynku w noworudzkim rynku, choć – jak zapewnia – za ogrzewanie płaci

Pani Halina Żak w 1999 r. zamieniając się na mieszkania, stała się najemcą lokalu mieszkalnego w budynku Rynek 18a. Za poprzedniego najemcę spłaciła zadłużenie, wyremontowała mieszkanie, myśląc, że wreszcie ona i jej trzech synów, w tym dwóch chorych, będą mieszkać w normalnych warunkach. Wszystko było dobrze do 2001 r., kiedy w budynku wymieniono system ogrzewania z węglowego na gazowe. Od tej pory u Haliny Żak są problemy z niedogrzaniem mieszkania.

– Mieszkam na drugim piętrze. Od kiedy zmieniono w kotłowni piec c.o. z węglowego na gazowy, w moim mieszkaniu jest wiecznie zimno. Temperatura w kuchni, czy pokojach zazwyczaj jest na poziomie 17-18oC, a grzejniki są zimne, podczas gdy u moich sąsiadów mieszkających z boku 25-27oC, tak że mogą chodzić w krótkich spodenkach – skarży się Halina Żak. – Często bywa tak, że jak jest na zewnątrz niska temperatura, w mieszkaniu musieliśmy siedzieć opatuleni w grube ubrania, bądź leżeć pod kołdrą. Śmieszne jest też to, że jeżeli ma przyjść jakaś komisja, to godzinę, dwie, grzejniki są gorące. Gdy komisja wychodzi, wszystko wraca do poprzedniego stanu – dodaje.

Pani Halina twierdzi też, że są problemy z ciepłą wodą, zamiast której z kranu płynie woda letnia. Obecnie mieszka tylko z najstarszym, niepełnosprawnym synem, inwalidą I grupy, wymagającym opieki i stałej rehabilitacji. To jednak nie jedyny problem związany z mieszkaniem z jakim się boryka. Mieszka na najwyższej kondygnacji w budynku i jej mieszkanie od 20 lat jest zalewane.
– Wystarczą intensywne opady deszczu, czy roztopy, a już z dachu cieknie mi woda – mówi lokatorka. – Na nic pisma do zarządcy, urzędu miasta i innych instytucji – problemu nie udaje się załatwić od wielu lat.

Co dziwne, pomimo wykonania w 2002 r. remontu dachu, w trakcie opadów atmosferycznych, sufit w rogu kuchni jest mokry, a ściany wilgotne. Budynek jest Wspólnotą Mieszkaniową zarządzaną przez Noworudzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

W ubiegłym tygodniu o pomoc w rozwiązaniu problemów pani Haliny poprosiliśmy Janusza Staniochę i Jerzego Pulita, członków Komisji Mieszkaniowej Rady Miejskiej w Nowej Rudzie, którzy wraz z przedstawicielką Noworudzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego dokonali wizji lokalnej w mieszkaniu. Termometr ścienny w mieszkaniu wskazywał blisko 21oC, natomiast według specjalistycznego termometru przyniesionego przez przedstawicielkę NTBS – 23,7oC. Korzystając z okazji, zmierzono też temperaturę w mieszkaniu w jednym z sąsiednich mieszkań, gdzie termometr wskazał 22,7oC. Mieszkający tam mężczyzna również skarżył się, że w mieszkaniu nie jest za ciepło, tłumacząc to m.in. brakiem docieplenia budynku.

– Lokal mieszkalny Rynek 18a/3 w Nowej Rudzie jest wyposażony w centralne ogrzewanie i ciepłą wodę, dostarczane z kotłowni, która znajduje się w tym samym budynku. W środę 26 września usunięto awarię pompy w kotłowni, która była przyczyną kilkugodzinnego braku ciepłej wody w budynkach: Rynek 17, Kolejowa 1, Rynek 18a, Rynek 19 i Rynek 20 – tłumaczy Marian Zdunek, prezes Noworudzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Z informacji prezesa wynika, że z uwagi na niskie temperatury w porze wieczornej, wspólnoty, o których mowa, zdecydowały się włączyć ogrzewanie w kotłowni budynku w piątek 28 września.
– W poniedziałek 1 października przeprowadzono wizję lokalną u pani Haliny Żak i stwierdzono, że w lokalu jest ciepła woda, ciepłe były też grzejniki c.o. – mówi Marian Zdunek i zapowiada też przedsięwzięcia termomodernizacyjne, wykonanie dokumentacji projektowej na remont wraz z dociepleniem budynku Rynek 18a.
– W październiku zostaną zebrane oferty od prywatnych firm, które zostaną przedstawione właścicielom lokali w budynku, w celu podjęcia decyzji w formie uchwały przez wspólnotę mieszkaniową – mówi prezes. – Niezależnie od tego będziemy monitorować temperaturę w mieszkaniach budynku Rynek 18a – dodaje.

Str. 7 w numerze 350 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 350
12-18 października 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *