MOMO Challenge – nie przyjmuj zaproszenia i niczego nie instaluj!

Policjanci z Komisariatu Policji w Nowej Rudzie apelują o wzmożoną czujność rodziców! Uważajcie na swoje dzieci! Gra Momo Challenge jest niebezpieczna!

W ostatnim okresie zarówno poprzez internetowe media społecznościowe typu Facebook lub YouTube, jak również komunikatory typu WhatsApp, Snapchat rozpowszechniana jest bardzo niebezpieczna i destrukcyjna gra o nazwie „Momo Challenge”. Jest to zmodyfikowany następca równie niebezpiecznej gry Niebieski Wieloryb (ang. Blue Whale Challenge).

– „Momo Challenge” to forma okrutnej cyberprzemocy adresowana głównie do młodych ludzi. Gra polega na przyjęciu zaproszenia od przerażająco wyglądającej lalki o imieniu „Momo”. Postać ta, po zaakceptowaniu zaproszenia do grona znajomych i wzbudzeniu zaufania u odbiorcy, rozpoczyna przekazywanie rozkazów, wyzwań (ang. challenge). Ofiara (dziecko) ma wykonywać określone zadania o charakterze autodestrukcyjnym, w tym dokonywać samookaleczeń różnych części ciała, oglądać bardzo drastyczne zdjęcia i filmy. Użytkownicy otrzymują graficzne zadania i są instruowani jak wykonywać serie niebezpiecznych zadań – wyjaśnia mł. asp. Paulina Koptyra, kierownik Referatu Dzielnicowych KP w Nowej Rudzie. – Każda próba zerwania znajomości z Momo i zrezygnowania z wykonywania zadań wiąże się z szantażem. „Momo” wysyła wówczas ofiarom brutalne zdjęcia, grożąc graczom, którzy odmawiają wykonywania jej rozkazów, wyrządzeniem szkody rodzinie lub upublicznieniem danych rodziny i znajomych – dodaje.

Komisariat Policji w Nowej Rudzie ostrzega! Momo Challenge to niebezpieczeństwo dla twoich dzieci!

Rodzicu:
– zwiększ nadzór nad dostępem do treści internetowych swojego dziecka,
– zwróć większą uwagę na aktywność swojego dziecka w sieci internetowej,
– uświadamiaj o zagrożeniach związanych z niebezpiecznymi przekazami internetowymi!

Gdzie szukać pomocy?
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży @dyzurnet.pl
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa
www.dyżurnet.pl
dyzurnet@dyzurnet.pl

Str. 8 w numerze 350 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 350
12-18 października 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *