Problemy z parkowaniem

Nieprawidłowe parkowanie przez kierowców, to problem, na który narzeka wielu mieszkańców Nowej Rudy. Dochodzi nawet do takich absurdów, że samochody parkowane są na przejściach dla pieszych

Półtora metra (dwa kroki lub trzy płytki chodnikowe) – to odległość, o której nagminnie zapominają parkujący kierowcy. Brakuje parkingów – w każdym mieście jest ten problem, nie tylko u nas, ale chodnik jest dla pieszych.

Zasady zatrzymania i postoju pojazdów na chodnikach reguluje art. 47 prawa o ruchu drogowym. Został on stworzony, by chronić pieszych i dać im minimum komfortu w poruszaniu się po chodniku.
– Proszę pomyśleć o osobach poruszających się na wózkach, o rodzicach z wózkami dziecięcymi, o osobach idących o kulach, czy o niewidomych z laską. Często omijają auta wychodząc na jezdnię, gdyż nie chcą ryzykować urwaniem lusterka, porysowania samochodu lub po prostu nie mają miejsca by przejść – zwraca uwagę podinsp. Arkadiusz Michalski, komendant Komisariatu Policji w Nowej Rudzie.

Zawsze można powiedzieć, że są miejsca, większe miasta, gdzie pieszy ma gorzej, ale czy zawsze tak musi być, że pieszy będzie w pozycji przegranej?
– Zdarza się dość często, że dzwonią do nas mieszkańcy z informacją o źle zaparkowanym samochodzie, który utrudnia na przykład przejście po chodniku, czy też sami podczas patrolu zauważamy takie zdarzenia, od razu reagujemy – wyjaśnia Piotr Kwiecień, komendant noworudzkiej straży miejskiej. – Najczęściej w takim przypadku kierowca jest przez nas pouczany, chyba, że kierowca z nami polemizuje, czy widzimy, że jego zachowanie nie rokuje poprawy, wtedy nakładany jest na niego mandat w wysokości 100 zł – dodaje.

Do przypadków niewłaściwego parkowania bardzo często dochodzi na ul. Kolejowej, czy na skrzyżowaniu ulic Podjazdowej i Piastów, ale takich przypadków możemy podawać bez liku.
Półtora metra – tyle miejsca zgodnie z prawem drogowym powinni zostawiać parkujący na chodniku kierowcy wszystkim, którzy chodnikiem chcą przejść. Ile zostawiają?
Art. 47 prawa o ruchu drogowym dopuszcza zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 tony, pod warunkiem zachowania minimum 1,5 m szerokości chodnika dla pieszych.

Str. 9 w numerze 350 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 350
12-18 października 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *