V Sudeckie Dni Muzyki Chóralnej

W sobotę 6 października w Tłumaczowie i w niedzielę 7 października w Wambierzycach, odbyły się V Sudeckie Dni Muzyki Chóralnej. Pierwszym wykonawcą, podczas sobotniego koncertu w Tłumaczowie, był mieszany chór DALIBOR pod dyrekcją Zuzany Meierova Gentova z czeskiego Hronova, działający przy szkole muzycznej. Został założony w 1908 roku i w tym roku obchodzi 110 urodziny. Jest jednym z najstarszych chórów w Czechach i nieprzerwanie działa do dzisiaj.

Kolejni wykonawcy, to Rodzinny Zespół Kameralny, który założony został na potrzeby tegorocznego przeglądu. Skupia członków rodziny inicjatorki jego powstania pani Renaty Klechy-Kozik, a jego członkowie należą do różnych chórów.

Wystąpił również parafialny chór „Cantate Deo”, który istnieje od 1995 roku przy parafii Chrystusa Króla w Dzierżoniowie. Od 2006 roku prowadzenie chóru przejął Tadeusz Krupnik, który do dzisiaj jest dyrygentem.

Z Bielawy pochodzi kolejny wykonawca – chór „Beatae Mariae Virginis” przy tamtejszej parafii pw. Wniebowzięcia NMP pod dyrekcją Anny Kupiec i ks. Łukasza Kopczyńskiego.

Ostatnią prezentacją był występ gospodarza przeglądu – parafialnego chóru „Laudate Dominum” pod dyrekcją Renaty Klechy-Kozik. Chór działa od lutego 2010 roku przy parafii we Włodowicach i jej filii w Tłumaczowie. Skupia mieszkańców Włodowic, Tłumaczowa, Nowej Rudy, Ścinawki Średniej. Podczas licznych koncertów i występów prezentuje bogaty repertuar, a od 2014 roku jest organizatorem Sudeckich Dni Muzyki Chóralnej.

Na finał koncertu wykonany został przez wszystkie chóry utwór „Najświętsza Dziewico” – do tekstu w tłumaczeniu Piotra Siejkowskiego OP.

W niedzielę, w wambierzyckiej bazylice, wystąpili wykonawcy z gminy Radków – Rodzinny Zespół Kameralny oraz parafialny chór „Laudate Dominum”.

Str. 11 w numerze 350 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 350
12-18 października 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *