XVIII Dzień Papieski

Piękna, słoneczna, jesienna niedziela, w biało-żółtych barwach – kolorach flagi papieskiej. Słupieccy parafianie w żółtych koszulkach i chustach, biało-żółte balony. Wszystko to dla bohatera tej październikowej niedzieli – naszego ukochanego św. Jana Pawła II

W niedzielę 14 października w Kościele obchodzimy XVIII Dzień Papieski. W tym roku ma on szczególne znaczenie z racji przypadającej 40 rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Przed słupiecką świątynią stanęła cukierenka ze słynnymi wadowickimi kremówkami, którą przed laty wspominał Jan Paweł II. Bo przecież w Wadowicach wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły, i teatr się zaczął i kapłaństwo się zaczęło… Tam była cukiernia, po maturze chodziliśmy na kremówki… I do naszej cukierni po każdej Mszy św. przychodzili licznie wierni, by przy kawie lub herbatce skosztować tego papieskiego przysmaku, jak również pysznego tortu, przygotowanego specjalnie na tę okazję. Kremówka w tym dniu cieszyła się niebywałym powodzeniem.

Wielką ciekawość wzbudziły również zgromadzone przez parafian pamiątki z pontyfikatu Papieża Polaka. Obrazy, monety, znaczki, łyżeczki, książki – wszystko to można było zobaczyć w białym namiocie w naszym Papieskim Miasteczku, w które na chwilę zamienił się plac przed kościołem.

Barka – ukochana oazowa pieśń Jana Pawła II towarzyszyła czytanym fragmentom Jego dzieł, w których tak wiele mówił o ojcostwie. „Promieniowanie Ojcostwa” – to hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, a zarazem tytuł dramatu Karola Wojtyły. Dlatego też przybliżone zostały dzieła takie jak: „Dar i Tajemnica”, „Wstańcie, chodźmy”, czy „Pamięć i tożsamość”, w których uczy, że nie można być prawdziwym ojcem, jeśli nie odkryje się najpierw, że jest się synem Boga. Ulubione pieśni, przeplatane nauczaniem Ojca Świętego, płynące z głośników, występy najmłodszych przedszkolaków z „Bajki” i „Mini”, jak również uczniów słupieckiej szkoły– wszystko to w hołdzie św. Janowi Pawłowi II. I jeszcze malowanie buziek, bańki mydlane, warsztaty plastyczne z udziałem wolontariuszy – to atrakcje dla dzieci, które przychodziły tak chętnie wraz ze swoimi rodzi­cami.

Każdy w tym dniu mógł zostawić swoje słowo wpisane do pamiątkowej księgi i zabrać z sobą do domu myśl Jana Pawła II, by towarzyszyła nie tylko dziś, jutro, ale przez całe życie. Ten dzień był pełen wrażeń, radości i wspomnień, a każda chwila poświęcona naszemu Wielkiemu Świętemu.

Dzieci podczas Mszy Świętej obejrzały krótki film o życiu Lolka. A wieczorem uwieńczeniem tego niezwykłego dnia był koncert z udziałem Chóru Parafialnego, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i zaproszonych artystów– wspaniała uczta dla duszy.

Dziękujemy dobremu Bogu za dar Ojca Świętego Jana Pawła II. Za to, że w tak wyjątkowy sposób mogliśmy przeżyć Słupiecki Dzień Papieski, którego pomysłodawcą był ks. Marcin. Bóg zapłać wszystkim, którzy sprawili, że był to dobry, piękny dzień.
Agnieszka

Str. 15 w numerze 353 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 353
2-8 listopada 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *