Przedświąteczna karuzela

Przygotowania do świąt są skomplikowanym procesem logistycznym. Zajęcia, które realizuje aktualnie świetlica Stowarzyszenia Przyjaciół Jugowa służą zachowaniu polskiej tradycji obchodzenia święta Bożego Narodzenia. Jest ona bardzo bogata, ukształtowana obyczajami kościelnymi i świeckimi. W międzyczasie przewijają się wątki pradawnych obrzędów wróżb andrzejkowych, nocnej podróży św. Mikołaja i uroczystych obchodów patronki gwarków – św. Barbary.

W ostatnim tygodniu przyszedł czas na swoisty rachunek sumienia z minionego roku i wielkie spełnienie marzeń. Odbiorcą wyznań i próśb wszystkich dzieci jest sympatyczny brodacz, zwany Mikołajem i jego pomocnicy. Powstały sążniste listy o wymarzone prezenty, poparte wyliczeniem dokonanych, dobrych uczynków. Dzieci, które nie umieją jeszcze pisać stworzyły piktograficzną wizję swoich marzeń. Kontynuacją była druga część zajęć poświęcona zaprojektowaniu kartki świątecznej.

W ostatni czwartek zapach przypraw korzennych oznajmił uczestnikom zajęć, że przyszła pora zmierzyć się z piernikami. Święty Mikołaj dał w tym dniu wychodne swoim pomocnicom, ponieważ wspierały dzielnie Panią Marzenę w trudzie tworzenia rozczynu piernika. W tym momencie nastąpiło niecodzienne wydarzenie – chyba nigdy w życiu Pani Prezes Stowarzyszenia nie odbierała urodzinowych życzeń słuchając gromkiego sto lat z rękami zanurzonymi w cieście piernikowym.

Gdy wyrobione ciasto wreszcie powędrowało na stolnice, kierowani wolą działania uczestnicy zajęć, ruszyli do zapasów z materią ciasta. Niektórzy zapomnieli o poradach i zamieniali ciasto w warstwę cienkiego i podziurawionego asfaltu. Zwięzłe pouczenia doprowadziły ciasto do właściwej grubości i dzieci wyposażone w szablony przystąpiły do wykroju pierników. Ciasta nie ubywało. Przy stołach zostali najwytrwalsi piernikarze. Zajęcia zakończyły się zbiorowym zabawowym szaleństwem na dywanikowym placu zabaw, w aromacie piekących się pierników.
relacja i fot. Zbigniew Babiak
www.przyjacielejugowa.pl

Str. 14 w numerze 357 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 357
30 listopada –
– 6 grudnia 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *