Odra powraca

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kłodzku przypomina, że odra to choroba zakaźna wieku dziecięcego, wywoływana przez wirus odry, który przenosi się drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej lub moczem osoby chorej. Możliwe jest również przeniesienie zakażenia przez ręce po dotknięciu zabrudzonych wydzieliną przedmiotów lub powierzchni. Objawy odry zarówno u dzieci, jak i u dorosłych są podobne. Pojawia się gorączka, katar, ból gardła, kaszel (męczący i suchy), zaczerwienienie oczu i światłowstręt. W jamie ustnej pojawiają się białe wykwity otoczone czerwoną linią, a następnie czerwona wysypka – najpierw za uszami, następnie na twarzy, szyi, tułowiu, rękach i nogach. U dorosłych choroba może mieć wyjątkowo ciężki przebieg. Odra jest niebezpieczna także w okresie ciąży. Leczenie odry jest wyłącznie objawowe. Nie ma leków przeciwwirusowych, które byłyby skuteczne w przypadku odry. To choroba, która daje liczne i groźne powikłania, a jeden na 1000 chorych umiera. Zapobiec temu może jedynie szczepionka. Jednak pacjenci coraz rzadziej korzystają ze szczepień. To głównie dlatego co kilka lat wybucha epidemia odry.

Dzięki szczepieniom odra odeszła w zapomnienie, ale teraz powraca. Odra jest bardzo zaraźliwa – jeśli dziecko nie zostało zaszczepione, to prawie pewne jest, że na nią zachoruje, bo jeden chory może zarazić od 15 do 20 innych osób (osoba chorująca na grypę może zarazić 1 – 3 osoby). Odra to jedna z głównych przyczyn zgonu wśród dzieci na świecie. W Europie obserwujemy niepokojący wzrost liczby zachorowań na odrę, w tym również zgonów. W Polsce każdego roku występuje od 60 do 130 zachorowań. W 2018 r. nastąpił skok ilościowy do 339 zachorowań. W powiecie kłodzkim w styczniu 2019 roku odnotowaliśmy już 2 przypadki zachorowań. Masowe podróże i migracje oraz coraz większa liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci zwiększają ryzyko zachorowania na odrę.

Szczepienie przeciw odrze w Polsce należy do szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) podawanych w 13-14 miesiącu życia oraz 10 roku życia (od 2019 roku w 6 roku życia) Skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98% i utrzymuje się do końca życia. Badania wykluczają związek szczepionki przeciw odrze z występowaniem autyzmu.

Teresa Józefiak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kłodzku

Str. 3 w numerze 364 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 364
25-31 stycznia 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *