Budynek pod specjalnym nadzorem

Temat związany z problemami lokatorów budynku przy ul. Zaułek 7-9 od kilku dni, za sprawą programu w ogólnopolskiej telewizji, ponownie jest na ustach noworudzian. Podpalenia, dewastacje wyposażenia budynku, pijackie libacje, zastraszanie mieszkańców to dla lokatorów żadna nowość. My o tych sprawach informujemy, już od kilku tygodni

Czy jest szansa na poprawę sytuacji lokatorów budynku, w wielu przypadkach ludzi mieszkających tam z małymi dziećmi? Czy działania podjęte przez władze miasta i służby mundurowe załatwią ostatecznie ten problem?
– Zleciliśmy już prace na doświetlenie terenu przed budynkiem i zainstalowanie kamer, tak, abyśmy mogli monitorować wejścia do budynku i to, co się przed nim dzieje – mówi Tomasz Kiliński.
– Wykonane też zostaną niezbędne naprawy w budynku. Zniszczenia tam powstałe są wynikiem z jednej strony podpaleń z którymi mieliśmy do czynienia, a z drugiej strony dewastacjami do których dochodzi na co dzień. W związku z tym zostaną tam przeprowadzone prace, które zostały już określone i policzone. Mam nadzieję, że monitoring pozwoli policji ustalić osoby, które pojawiają się, czy też opuszczają budynek w takim, czy innym czasie. Być może pozwoli to ująć choćby sprawcę podpaleń, ale tak naprawdę jakie będą tego efekty, pokaże czas – dodaje.
Prezes spółki Noworudzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, która jest zarządcą nieruchomości, zapewnia, że praktycznie co roku wydawane jest kilka, kilkanaście tysięcy złotych na naprawy wynikłe wskutek podpaleń lub umyślnych zniszczeń. Tylko w 2017 r. na prace naprawcze wydano 28 tys. zł, a w roku 2018 – 19 tys. zł.
– Wartość prac, które planujemy wykonać w tym roku w budynku przy ulicy Zaułek 7-9 waha się w granicach 60-70 tys. zł. W ramach prac planujemy wykonać m.in.: remont klatek schodowych po podpaleniach, naprawę tynku, malowanie, naprawę pomieszczeń wc po podpaleniach, naprawę i wymianę drzwi wejściowych, szklenie drzwi, naprawę i wymianę skrzynek wodomierzowych – wylicza Marian Zdunek. – Prace te zostaną wykonane dopiero po zamontowaniu lamp i kamer, na które obecnie złożyliśmy zapytanie ofertowe – dodaje prezes.

Str. 3 w numerze 368 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 368
22-28 lutego 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *