Stowarzyszenie Przyjaciół Jugowa

Co się działo w świetlicy SPJ przed świętami i zaproszenie na IV Jarmark Wiosenny w Jugowie

Warsztaty Wielkanocne
Warsztaty wielkanocne bez ciasteczek – to według dzieciaczków ze Stowarzyszenia Przyjaciół Jugowa – nie warsztaty, dlatego też w pierwszym tygodniu kwietnia w całym budynku rozchodził się zapach pieczonych kruchych ciasteczek. To był dzień bardzo wyczekiwany przez naszych milusińskich, którzy ze wszystkich zajęć – najbardziej lubię te kulinarne 🙂

Mimo, że 1 kwietnia to dzień psikusów i kawałów, to na zajęciach świetlicowych było bardzo poważnie: przygotowania do przedstawienia, ostatnie szlify prac plastycznych…nie ma czasu na nudę 🙂
Tekst: Marzena Sarysz, foto: Elżbieta Kłysz

W blasku wielkanocnej palmy
Pomieszczenia świetlicy Stowarzyszenia Przyjaciół Jugowa wypełnił kobierzec wiosennej łąki. W miednicy spoczywały pędy rozłożystego bukszpanu, a na stolikach ścieliły się różnokolorowe kwiaty wykonane z bibuły bardzo zwinnymi rękoma świetlicowych dzieciaczków. Tak przygotowani czekaliśmy na spotkanie z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich „Jugowianki”. Wspólne zajęcia pozwoliły dzieciom obserwować proces tworzenia palmy i wspomóc panie energetycznymi piosenkami z przygotowywanego przedstawienia. Piękna pogoda pozwoliła też rozprostować zwiotczałe mięśnie w dynamicznych zabawach na boisku szkolnym. Powrót do świetlicy zwieńczył jednocześnie dzieło ukończenia palmy, która powitała dzieci w pełnej krasie zachęcając do sesji zdjęciowej z ich twórczyniami.

Drugie spotkanie zdominowała tematyka zajączkowego koszyczka. Dzieci według określonego szablonu wycinały z kolorowego papieru części pracy, a następnie łączyły wykonane elementy. To trudne elementy papieroplastyki szczególnie dla niecierpliwych i młodszych uczestników zajęć, kształtujące jednak ważne umiejętności – dokładność i kolejność działania. Zajęcia mocno wciągnęły również opiekunów świetlicowych, którzy zapomnieli uwiecznić zajęcia i ich efekt na zdjęciach. Niektórzy czas wolny spędzili na dopieszczeniu prac plastycznych prezentowanych za kilka tygodni na festynie. To także ważny element w pracy z młodzieżą kształtujący ocenę i dystans do swojej twórczości.
Tekst i foto: Zbigniew Babiak

Zajęcia SPJ w Wielkim Tygodniu
Największą coroczną atrakcją Wielkiego Tygodnia dla dzieci z SPJ jest poszukiwanie złocistych jajek. Teren wokół boiska sportowego zamienia się w swoistą wyspę skarbów, gdzie dorosłe „złote kury” pracowicie i przemyślnie poukrywały czekoladowe, owalne specjały w znacznej ilości. Zaopatrzeni w niezbędne akcesoria poszukiwaczy jaj – dzieci z niecierpliwością wyruszyły na podbój wyspy. Pierwsi odkrywcy radosnymi krzykami kwitowali odnalezione łupy, zachęcając pozostałych do kierowania poszukiwań w ich terenie. Wyeksploatowane miejsca zmieniły taktykę poszukiwaczy. Niektórzy przeszli do konspiracji i współpracy zespołowej. Trzeba było nie tylko głęboko się schylać, ale prowadzić poszukiwania na kolanach, przetrząsać uschnięte kępy traw i piekących młodych pokrzyw oraz zaglądać w najciemniejsze szczeliny placu zabaw. Wytrwałość i metodyczność przyniosła sukces i wynagrodziła pękatym workiem słodyczy, które jeszcze trzeba było policzyć. Rywalizacja była bardzo wyrównana, a zwycięzców dzieliła różnica jednego jajka od pozostałych eksploratorów. W Wielki Czwartek odbyła się zasadnicza próba spektaklu, gdzie został objawiony Gargamel jak i pozostałe Smerfy.
Tekst i foto: Zbigniew Babiak

Str. 14-15 w numerze 377 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 377
26 kwietnia –
– 9 maja 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *