Zabezpiecz działkę przed złodziejami

Rozpoczął się sezon działkowy. Niestety noworudzka policja otrzymuje już pierwsze zgłoszenia o kradzieżach pozostawionych w altankach przedmiotów. Dlatego też policjanci przedstawiają kilka zasad, których przestrzeganie pozwoli uniknąć przykrych sytuacji.

Pamiętajmy:
– nie zostawiajmy w altance przedmiotów wartościowych bez nadzoru (kosiarki, piły, sprzęt elektryczny i elektroniczny, kuchenki i butle gazowe, itp.). Jeżeli nie ma możliwości wożenia tego typu sprzętu ze sobą, warto ograniczyć jego pozostawianie na miejscu, nie narażając się niepotrzebnie na straty.
– pozostawiane przedmioty oznaczmy w trwały i widoczny sposób oraz zróbmy dokumentację fotograficzną, zachowajmy dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi.
– altankę lub działkowy domek zabezpieczmy poprzez zamontowanie dobrych zamków w drzwiach i krat w oknach. Trudności w pokonywaniu takich przeszkód mogą zniechęcić włamywacza.
– wartościowe urządzenia po użyciu najlepiej od razu schowajmy – pozostawione na działce wartościowe przedmioty nie powinny być widoczne z zewnątrz lub okien altanek.
– nie zabierajmy i nie pozostawiajmy na działce dużych sum pieniędzy, kart płatniczych, biżuterii, cennych przedmiotów elektronicznych.
– cenne przedmioty: pieniądze, dokumenty, telefon komórkowy trzymajmy w zamkniętej altance.
– zwracajmy uwagę na obcych, którzy bez celu chodzą po ogrodach działkowych – czasem pytanie: „Ko-go Pan szuka?” może skutecznie odstraszyć złodzieja.
– nie zostawiajmy cennych przedmiotów w samochodzie zaparkowanym na ogródkach działkowych.
– o bezpieczeństwo na działkach zadbajmy wspólnie z sąsiadami – poznajmy sąsiadów, wymieńmy się numerami telefonów.
– wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje należy na bieżąco zgłaszać policji lub straży miejskiej.

Str. 8 w numerze 378 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 378
10-16 maja 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.