Słowiański Jedwab w Bartnicy

W piątek 5 lipca, w restauracji „Pod Dwiema Lipami”, odbył się pokaz „Słowiański Jedwab”’ Estery Grabarczyk. Modelki: Joanna Kwiatkowska, Dorota Lisowska, Aga Mazur, Marika Grabarczyk, Aneta Różycka, Iwona Targosińska, Beata Ziółkowska, Żanetta Kulik, Magdalena Karaśkiewicz, Martyna Karaśkiewicz i Kamila Boczar zaprezentowały kolekcję „Cztery pory roku”, „Bal Manekinów” oraz „Gothic Rock”. Za wizaż odpowiedzialna była Katarzyna Borgosz. Prezentacja miała na celu przybliżyć zaproszonym gościom projekt Słowiański Jedwab.

Skąd zainteresowanie lnem, zwanym słowiańskim jedwabiem – pytali zaproszeni goście?
– Miłość do lnu – odpowiadał bez wahania Andrzej Grabarczyk, organizator projektu, tancerz i choreograf – typowej słowiańskiej rośliny która towarzyszy nam od pradziejów. Szata Jezusa była lniana. Obecnie surowiec najczęściej jest sprowadzany z Francji. Uprawy lnu są trudne, bardzo ryzykowne, ale niewielkie uprawy są również w Polsce, z których chętnie korzystamy – dodał.

– Mąż zaszczepił we mnie, a potem była kwestia, co można z tym zrobić, bo u mnie każda nitka jest wykorzystana – mówiła Estera Grabarczyk, organizatorka projektu i pokazów mody, projektantka. – Dolny Śląsk kiedyś był potęgą w produkcji lnu, trzeba to odbudować – dodała.

Kobieta w centrum uwagi, bo modelki nie były przypadkowe. To kobiety na co dzień zmagające się z różnymi problemami. Projekt ma na celu włączenie kobiet w aktywne i świadome życie w sferze, społecznej ze szczególnym naciskiem na budowanie relacji i zaangażowanie ich w dalsze działania oraz otwartością na gruncie podejmowanych lokalnych działań.

Na przybyłych czekała również wspaniała uczta dla podniebienia oraz przednia zabawa. Wiele osób nie mogło wyjść z zachwytu – było pięknie, wręcz zjawiskowo.

Kolejny pokaz 27 września w Starej Kopalni w Wałbrzychu.

Str. 14 w numerze 387 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 387
12-18 lipca 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *