Święto Matki Boskiej Szkaplerznej w Berdyczowie

Już po raz trzeci wolontariusze Fundacji Studio Wschód z Jugowa uczestniczyli w obchodach Święta Matki Boskiej Berdyczowskiej. W uroczystej mszy św. koncelebrowanej przez ks. biskupa Witalisa Skomarowskiego, ordynariusza diecezji łuckiej, w Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Berdyczowie uczestniczył Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Obecnie wspólnota w Berdyczowie liczy sześciu ojców z klasztoru Karmelitów Bosych. Ich praca ukierunkowana jest na troskę o parafian (ok. 2 tys.) oraz przybywających do Sanktuarium pielgrzymów (rocznie ok. 40 tys. osób nie tylko z Ukrainy). W 2013r. po odremontowaniu kolejnej części zabudowań przyklasztornych ojcowie stworzyli przy Sanktuarium-Ośrodek Charytatywny „Karmel”, gdzie prowadzona jest działalność socjalna, fizjoterapeutyczna oraz kulturalno-oświatowa. W 2015 r. ojcowie otworzyli muzeum wybitnego pisarza pochodzącego z Berdyczowa – Josepha Conrada- Korzeniowskiego.

Z archiwum klasztoru: Oto człowiek, który przybył pieszo z dalekich stron, zasypany kurzawą, słońce twarz mu spaliło, silny, barczysty, a łka jak dziecię i na ziemię pada. Wziąwszy go za chorego, ktoś zapytuje o łez przyczynę, a on na to:

„Zdrów jestem panie, gdy tylko spojrzę na ten ukochany obraz naszej Matki, gdy wspomnę ile łask tu doznałem, czuję się takim małym i prostym, żem nie wart spojrzenia Przenajświętszej Panny. Jednakże zna Ona zawsze najskrytsze myśli moje, widzi we mnie krzywdy, i choć przemawia do mnie tylko przez usta kapłana czuję jak ból po bólu odpadają mi z serca. Dla takiego uspokojenia warto sto mil iść pieszo”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *