Apel noworudzkiej policji!

Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Nowej Rudzie, zwracają się z apelem o ostrożność w związku z próbami oszustw na szkodę osób starszych przestępczymi metodami typu: „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika administracji” itp.

Przestępcy podając się za wnuków, siostrzeńców lub innych członków rodziny wyłudzają duże kwoty pieniędzy, często będące oszczędnościami całego życia. Dlatego też apelujemy: w przypadku odebrania telefonu od krewnego z numeru innego niż, którym posługuje się krewny, z prośbą o udzielenie pomocy finansowej – prosimy bezwzględnie weryfikować takie prośby – poprzez telefon do innego członka rodziny lub poprzez oddzwonienie do krewnego, który rzekomo zwraca się z prośbą o pomoc, na znany nam numer jego telefonu. Można także skontaktować się z kimś z rodziny w celu potwierdzenia usłyszanego przez telefon zdarzenia nim zdecydujemy się na udzielenie pomocy finansowej.

Prosimy pamiętać – oszuści są bezwzględni i nie mają skrupułów, czy wyrzutów sumienia, że pozbawiają ludzi zaoszczędzonych pieniędzy. Dlatego też my nie miejmy żadnych skrupułów przed weryfikowaniem przekazywanych nam informacji!

Szanowni Państwo, oszuści podają się też za policjantów i żądają pieniędzy na kaucję lub na tzw. załatwienie sprawy, np. po rzekomej kolizji lub innym zdarzeniu. Przypominamy, że policja NIGDY nie poprosi o przekazanie pieniędzy. Pamiętajmy, by usłyszane przez telefon informacje weryfikować, sprawdzać np. poprzez wykonanie telefonu do dzielnicowego lub do najbliższej jednostki Policji.

Zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego miasta i gminy, aby zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania przestępcze.

Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Radzimy nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania, jak również nie wydawać gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym.

Szanowni Państwo, zadbajmy o własne bezpieczeństwo! Nie wpuszczajmy do domu przypadkowych ludzi, typu: ankieterów, akwizytorów lub innych dziwnie zachowujących się osób. Zamykajmy drzwi do bram wejściowych do budynków z domofonem i nie otwierajmy ich przypadkowym osobom.

Jeżeli zauważycie Państwo, że ktoś chce Was oszukać natychmiast informujcie Policję! W ten sposób uchronicie siebie i inne osoby przed kradzieżą! Zaopiekujmy się również naszymi starszymi osobami, sąsiadami. Zwracajmy uwagę na obce osoby, które ich odwiedzają. Pomoże to uchronić ich przed oszustami.

O wszelkich podejrzanych telefonach należy bezzwłocznie informować Policję pod numerem telefonu: 74 872 44 34, 872 08 20 lub tel. 112 w całym kraju. Używajmy aplikacji Moja Komenda, która gromadzi wszystkie telefony w jednym miejscu.

aspirant Paulina Koptyra
Kierownik Rewiru Dzielnicowych KP Nowa Ruda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *