Bezpieczna droga do szkoły

Czas wakacji i związanego z nimi wypoczynku zakończył się. Rozpoczął się nowy rok szkolny. Dolnośląscy policjanci, jak co roku, podejmują szereg działań, aby zapewnić dzieciom i młodzieży bezpieczeństwo podczas okresu szkolnych zajęć. Funkcjonariusze z wyprzedzeniem przeprowadzają lustrację terenów wokół placówek oświatowych, zwracając szczególną uwagę na oznakowanie i stan urządzeń bezpieczeństwa ruchu znajdujących się w tych miejscach. Jednak należy pamiętać, że bardzo ważne jest również, aby każdy z uczniów przed pierwszym dzwonkiem zobaczył, którędy prowadzi bezpieczna droga do jego szkoły.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego rusza ogólnopolska akcja pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Dolnośląscy policjanci w ramach działań wyprzedzających sprawdzają tereny wokół placówek oświatowych. Funkcjonariusze kontrolują przede wszystkim stan oznakowania przejść dla pieszych, a także rozmieszczenie znaków drogowych i innych urządzeń bezpieczeństwa ruchu.

Podczas działań funkcjonariusze ruchu drogowego oraz prewencji będą zwracać uwagę na pieszych i rowerzystów, którzy są częściej narażeni na różnego rodzaje zagrożenia, zwłaszcza w okresie wzmożonego ruchu kołowego. Mundurowi swoją obecnością będą przypominać kierującym o zachowaniu szczególnej ostrożności w miejscach przemieszczania się uczniów do szkół i przedszkoli. Ponadto policjanci pod specjalnym nadzorem będą mieli pojazdy przewożące dzieci i młodzież, kontroli będzie podlegać przede wszystkim sposób przewożenia w nich najmłodszych pasażerów.

Pamiętajmy, jak ważne jest, aby dzieci były odpowiednio przygotowane do pokonania własnej drogi do szkoły. Powinny znać wszystkie niebezpieczne miejsca, które mogą napotkać, zmierzając na lekcje. Rodzice i opiekunowie muszą zaangażować się w proces uświadamiania najmłodszym zagrożeń, jakie mogą spotkać podczas drogi do szkoły. Upewnijmy się, że nasze pociechy wiedzą, gdzie przechodzić przez jezdnię i w jaki sposób. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania oraz plecaki wyposażmy w widoczne po zmroku odblaskowe elementy.

Jeszcze przed pierwszym dzwonkiem każdy z opiekunów może pokazać swoim podopiecznym, jak wygląda ich własna bezpieczna droga do szkoły:
•przejdźmy z naszymi dziećmi całą trasę prowadzącą do szkoły. Pokażmy, gdzie są przejścia dla pieszych, gdzie jest sygnalizacja świetlna,
•pokażmy na co uczeń powinien zwrócić uwagę, gdy będzie zmierzał na lekcje,
•poinstruujmy, jak należy się zachować, dochodząc do przejścia dla pieszych, w którą stronę należy spojrzeć, zanim wejdziemy na „pasy”,
•wskażmy, jakie warunki należy spełnić, aby bezpiecznie pokonać przejście dla pieszych,
•pamiętajmy, że najbezpieczniejsza droga do szkoły nie oznacza wcale tej najkrótszej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *