Nowe obostrzenia w walce z pandemią koronawirusa

Trwa jeszcze konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz Łukasza Szumowskiego, Ministra Zdrowia w której podano do wiadomości wprowadzone od 1 kwietnia (poza wyjątkami wyszczególnionymi poniżej) nowe obostrzenia które mają pomóc w walce z pandemią koronawirusa:

– osoby niepełnoletnie mogą poruszać się w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą
– ograniczenie w dostępie do parków, skwerów, plaż, deptaków itp.
– zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich
– ograniczenia w dojazdach do pracy również w prywatnym transporcie (co drugie miejsce wolne np. na 5 miejsc w samochodzie osobowym zajęte mogą być tylko 2 miejsca)
– zamknięte gabinety kosmetyczne, tatuażu
– limit osób przebywających w sklepie – max. 3 osoby na jedną kasę (np. na 5 kas w sklepie może przebywać jednocześnie 15 osób)
– punkty pocztowe – max. 2 os. na jedno okienko
– bazary, stragany – max 3 osoby do jednego stoiska
– obowiązkowe jednorazowe rękawiczki nakładane przed każdym sklepem (sklepy będą musiały je zapewnić klientom ale klient może mieć ze sobą swoje własne)
– w weekendy zamknięte wszystkie sklepy budowlane
– 10-12 sklepy, drogerie, apteki otwarte tylko dla osób 65+; ci seniorzy mogą również przebywać w tych miejscach w innych godzinach ale osoby młodsze nie mogą w godz. 10-12, zaleca się wszystkim rzadsze zakupy (raz na 2-3 dni)
– dodatkowe wymogi w zakładach pracy (od 2 kwietnia): odległość co najmniej 1,5 m, wyposażenie w środki ochrony osobistej (wszędzie muszą być środki dezynfekcji)
– zamknięcie hoteli i miejsc noclegowych z wyjątkiem miejsc w których znajdują się osoby w kwarantannie, mieszkają pracownicy np. budowlani (ograniczenie obowiązuje od 2 kwietnia)
– rozszerzona formuła kwarantanny – całkowita izolacja, również od bliskich/rodziny lub kwarantanna dla całej rodziny mieszkającej z osobą powracającą z zagranicy (wracających od dziś – nie dotyczy tych co wrócili wcześniej)
– rygorystyczne egzekwowanie liczby miejsc w komunikacji transportu
– odwołanie wszelkich zabiegów rehabilitacyjnych, które nie są niezbędne dla stanu zdrowia
– obowiązek dezynfekowania każdorazowego (po każdym kliencie) dystrybutorów paliw czy urządzeń płatniczych po wpisaniu PINu
– notoryczne łamanie kwarantanny – drastyczniejsze kary (pozbawienia wolności) – już nie tylko 5000-30000 tys. zł
– policja bardziej kontrolować łamanie zasad i wymierza kary, mniej będzie kontrolować osoby na kwarantannie (aplikacja ich wyręczy)
– obowiązek zachowania dwóch metrów odległości w przestrzeni publicznej (nie dotyczy osób opiekujących się chorymi czy dziećmi)

Jak powiedział premier Morawiecki kolejne obostrzenia wprowadzane są ponieważ do tej pory wiele osób nie dostosowywało się do apeli, zaleceń i zasad walki z pandemią. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał również, że nie możemy uprawiać sportu po to by utrzymać formę. Nasze wyjścia z domu ma być krótkie, należy się przewietrzyć a nie uprawiać jogging. Dla zdrowia psychicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *