STOP OSZUSTOM!

W 392 numerze „Noworudzianina” zamieszczony został tekst – Apel noworudzkiej Policji, w którym Policjanci, funkcjonariusze Komisariatu Policji w Nowej Rudzie, ostrzegają przed próbami oszustw na szkodę osób starszych przestępczymi metodami, którymi doprowadzają do wyłudzenia znacznych kwot pieniędzy, podając się np. za policjanta. O skuteczności tego typu informacji – komunikatów prewencyjnych – może świadczyć fakt, że w ostatnim czasie na terenie naszego miasta miały miejsce kolejne, ale na szczęście nieudane, próby takich właśnie oszustw.

– 2 września nieustaleni mężczyźni dzwonili na telefony stacjonarne trzech mieszkańców Nowej Rudy, próbując dokonać oszustwa poprzez wyłudzenie pieniędzy podając się za prokuratora. Na szczęście osoby te nie przekazały nikomu swoich pieniędzy i do utraty mienia nie doszło. Bardzo szybko zostaliśmy powiadomieni i w tej chwili trwają czynności zmierzające do ustalenia sprawców – mówi Komendant Komisariatu podinsp. Arkadiusz Michalski. – Chciałbym dodać, że przekazy medialne i spotkania z seniorami realizowane przez Dzielnicowych z Komisariatu Policji w Nowej Rudzie sprawiają, że nasze noworudzkie społeczeństwo stało się bardziej świadome – dodaje.

Modus operandi (czyli sposób działania- przyp. red.) sprawców od wielu lat pozostaje bez zmian. Za swój cel obierają osoby najczęściej starsze, posiadające telefon stacjonarny, bo to właśnie na numer stacjonarny oszuści dzwonią, podając się za policjanta, prokuratora, czy też krewnego np. wnuczka, stąd też „obiegowa” nazwa tego oszustwa „metoda na wnuczka”.

Dlaczego akurat osoby starsze?
– Bo takie łatwiej namówić na pomoc innym – mówi asp. Paulina Koptyra z Komisariatu Policji w Nowej Rudzie. – Niestety starsze osoby są bardziej łatwowierne i trochę trudniej im zweryfikować usłyszane przez słuchawkę telefonu informacje. Bywa też tak, że nie mają do kogo zwrócić się o pomoc i poradę. Dodatkowo oszust wymusza pewne zachowania presją czasu. Wszystko musi dziać się szybko. To też jest jeden z elementów przestępczego działania. Mało czasu do namysłu powoduje, że ludzie podejmują zbyt pochopne decyzje usprawiedliwiając się: bo przecież pomagam, żeby tylko wszystko było dobrze. I na tych ludzkich odruchach niesienia bazują przestępcy – dodaje.

Warto zapamiętać: Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym! Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom nieznajomym! Zawsze potwierdzaj prośbę o pomoc! Weryfikuj usłyszane informacje, sprawdzaj poprzez kontakt z osobą potrzebującą pomocy! Gdy ktoś w takiej sprawie dzwoni i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że może to być oszustwo – powiadom Policję numer 112 w całym kraju.

Str. 9 w numerze 394 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 394
6-12 września 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *