Nowa Ruda przyjazna pszczołom

Zwiększenie bioróżnorodności. Nowa Ruda miasto przyjazne pszczołom, to główny temat posiedzenia Komisji Zdrowia i Ekologii Rady Miejskiej w Nowej Rudzie, które odbyło się w środę 28 sierpnia

Członkom komisji sprawę związaną z wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu dotyczącym programu pn. Ratujmy pszczoły przedstawiła i omówiła Małgorzata Jagielska, kierownik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Nowej Rudzie. Wartość projektu 400 tys. zł przy wkładzie własnym miasta 25%.

Zwiększenie bioróżnorodności polegającej na wykonaniu nasadzeń wzdłuż głównych dróg miasta Nowa Ruda w różnych dzielnicach. W Drogosławiu cała ulica Świdnicka, w Centrum: ulica Cmentarna częściowo przechodząca w ulicę Łukową, obszary przy ul. Teatralnej.

– Jeżeli uda nam się uzyskać dofinansowanie chcemy nasadzać drzewa i krzewy z gatunków miododajnych, które spełniają wymogi i nie są roślinami inwazyjnymi. Są to gatunki z rodzaju: lipa drobnolistna, jarzębina, klon czerwony, który przy ul. Cmentarnej mamy częściowo nasadzony wzdłuż trasy spacerowej przy Włodzicy. Berberysy, które są częściowo nasadzona przy ul. Świdnickiej. Oprócz tego przy ul. Zaułek chcemy nasadzić budlei – jest to roślina bardzo miododajna, którą uwielbiają motyle i inne owady latające – mówiła m.in. Małgorzata Jagielska.
– W planach mamy też tworzenie łąk kwietnych wzdłuż ścieżki rowerowej biegnącej od stacji benzynowej do os. Waryńskiego i przy ul. Świdnickiej, ale też na skwerze przy ul. Niepodległości. Łąkę planujemy też w Słupcu przy ul. Kombatantów i przy ul. Kłodzkiej. Jeżeli uda nam się pozyskać dofinansowanie, to myślę, że we wrześniu bądź w październiku moglibyśmy zacząć rozpocząć już prace – dodaje.

Coraz więcej miast decyduje się na urządzania łąk kwietnych zamiast trawników, które są nie tylko tańsze w utrzymaniu, ale bardziej ekologiczne, zwiększając retencję wód i co ważne łąki dają schronienie wielu gatunkom owadów latających.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *