Olga Tokarczuk z literackim Noblem

W czwartek 10 października około godziny 13 Akademia Szwedzka ogłosiła laureatów literackiej nagrody Nobla za rok 2018 i 2019.

Olga Tokarczuk, znana pisarka, mieszkająca w Krajanowie (gmina Nowa Ruda) jest laureatką tej prestiżowej nagrody za rok 2018 „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Gratulujemy!

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Z wykształcenia jest psychologiem. Jej debiut powieściowy to wydana w roku 1993 książka „Podróż ludzi Księgi”, dwa lata później ukazała się jej kolejna książka – „E.E.”. Ogromny sukces odniosła trzecia powieść Tokarczuk pt. „Prawiek i inne czasy” (1996), za którą pisarka w 1997 roku otrzymała Paszport Polityki. W tym samym roku otrzymała nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Rok później w księgarniach pojawił się „Dom dzienny, dom nocny” – książka zainspirowana historią okolicy, gdzie pisarka mieszka – Sudetami i Nową Rudą. Twórczość Olgi Tokarczuk była również inspiracją dla spektakli teatralnych oraz filmów „Żurek” w reżyserii Ryszarda Brylskiego (2003), „Aria Diva” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej (2007) czy wreszcie filmu „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik, realizowanego w pięknych plenerach Nowej Rudy i innych częściach ziemi kłodzkiej.

Moment odczytania werdyktu Akademii Szwedzkiej:

O innej, prestiżowej nagrodzie dla Olgi Tokarczuk pisaliśmy tutaj:

Olga Tokarczuk z prestiżową nagrodą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *