Świętowali Niepodległość

Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości w Gminie Nowa Ruda
W większości polskich gmin uroczyści obchodzone było Narodowe Święto Niepodległości. W Gminie Nowa Ruda główne uroczystości odbyły się w Świerkach, gdzie została odprawiona, przez księdza proboszcza parafii Świerki Tadeusza Dudę, Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem wójt Adrianny Mierzejewskiej i mieszkańców gminy. W uroczystości liturgicznej uczestniczyli także zawodnicy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli na 8. Bieg Niepodległości. To właśnie bieg stanowił główny punkt 101. rocznicy odzyskania niepodległości, gromadząc na starcie ponad 400 zawodników oraz setki kibicujących im bliskich oraz mieszkańców Świerk. Patriotyczny charakter wydarzenia wzbogaciły biało-czerwone stroje, koszulki z godłem na piersiach, flagi narodowe oraz wspólnie odśpiewany hymn Polski. Punktualnie o godz. 11.00 wójt Adrianna Mierzejewska dała sygnał do startu na ponad 10 kilometrową trasę. Wśród biegaczy znaleźli się nie tylko zawodnicy z całej Polski, ale również z zagranicy. Niska temperatura i strome podbiegi sprawiły, że szybko zawodnicy podzielili się ze względu na stopień zaawansowania, wiek i płeć. Bez względu jednak na to jak szybko docierano na metę, wszyscy byli podobnie wycieńczeni, ale jednocześnie szczęśliwi z ukończenia biegu. Warto dodać, że przybyli na bieg członkowie rodzin mogli wykorzystać czas oczekiwania na swoich bliskich korzystając z nowoutworzonej Otwartej Strefy Aktywności mieszczącej się przy sali wiejskiej, w której mieściło się biuro zawodów. Przerwę pomiędzy ukończeniem biegu, a dekoracją zawodnicy wykorzystali na toaletę i spożycie posiłku regeneracyjnego, a organizatorzy na sporządzenie protokołu z zawodów. Zgodnie z programem o godz. 13.15 zostały wręczone nagrody dla najlepszych biegaczy w poszczególnych kategoriach oraz rozlosowane nagrody w postaci pakietów startowych na kolejne imprezy sportowe organizowane przez Gminę Nowa Ruda oraz upominków od sponsorów. Na zakończenie zawodów dyrektor CKGNR Gabriela Buczek podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i zabezpieczenie biegu, a zawodników do udziału w kolejnych biegach organizowanych przez Gminę Nowa Ruda.
Wiesława Bodniewicz

Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1 w Nowej Rudzie
Szkoła do hymnu
W 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1 w Nowej Rudzie brał udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i społeczność uczniowska odśpiewała 4-zwrotkowy Hymn Narodowy o symbolicznej godz. 11:11. Przedsięwzięcie to, to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej” w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego, wszyscy zebrani w kolumnie marszowej udaliśmy się przed tablicę pamiątkową „Pułkownika Józefa Sokola i żołnierzy Karpatczyków” – gdzie dyrekcja z asystą uczniów i pocztu sztandarowego, złożyła wieniec i znicze. Następnie D. Natkaniec-Stasiewicz i P. Wójcik wręczyli medale z „Biegu Niepodległości”.
Ewelina Martyna-Dybek

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka
Szkoła do hymnu
W piątek 8 listopada o godzinie 11.11 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowej Rudzie odśpiewali cztery zwrotki Hymnu Państwowego. To już druga edycja ogólnopolskiej akcji „DO HYMNU”. Przedsięwzięcie to, to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą.

Młodzież z Jugowa na obchodach święta w Wilnie
W sobotę 9 listopada grupa 51 wolontariuszy Fundacji Studio Wschód wyruszyła ze stolicy Dolnego Śląska na Litwę, aby uczestniczyć w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Społeczność Zespołu Szkół Nr 1 w Jugowie reprezentowały Karolina Muzyka oraz Bożena Sołek-Muzyka. Do Wilna pojechały także absolwentki szkoły w Jugowie, a obecnie uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie: Julia Lichwa oraz Milena Wyrębak. Grupę studentów Uniwersytetu Wrocławskiego reprezentowała Natalia Muzyka.
W pierwszym dniu pobytu wolontariusze zwiedzali miejsca związane z życiem i działalnością Marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego. Uczniowie, nauczyciele i studenci zobaczyli między innymi Kościół św. Kazimierza w Powiewiórce. Na stronie https://kurierwilenski.lt/2018/04/16 czytamy: „To właśnie w tym kościele zostały ochrzczone wszystkie dzieci Piłsudskich urodzone w znajdującym się w odległości 8 km od tej miejscowości Zułowie. W 1927 r. staraniem parafian na chórze umieszczona została tablica z napisem: „Kościół Sorokpolski, miejsce chrztu Marszałka Józefa Piłsudskiego, Wodza Narodu, od synów tej ziemi”. Od 1995 roku w nawie drewnianego kościółka można oglądać umieszczoną w specjalnej gablocie chrzcielnicę, w której 15 grudnia 1867 roku chrzczony był Józef Piłsudski. Jej renowacji dokonali litewscy restauratorzy na zamówienie Ambasady RP w Wilnie, na koszt Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Tuż obok jest eksponowana oprawiona kopia wpisu do ksiąg metrykalnych, potwierdzająca akt chrztu przyszłego Naczelnika Państwa Polskiego – Józefa Klemensa Piłsudskiego”. Kolejnym punktem poznawania historii naszej ojczyzny była Kolebka Marszałka Józefa Piłsudskiego – Zułów. Wolontariusze zobaczyli dąb posadzony 10 października 1937 r. przez Prezydenta Rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego w miejscu w którym, w rodzinnym dworze Piłsudskich, stała kołyska Józefa Klemensa Piłsudskiego. Wolontariusze przed pomnikiem, przed dębem oraz w Alei Pamięci Narodowej odpalili biało-czerwone światełka pamięci. Na zakończenie pierwszego dnia pobytu na Wileńszczyźnie uczniowie udali się na cmentarz w Bujwidzach, gdzie na mogile rodziców ks. kard. Henryka Gulbinowicza odpalili symboliczne światełko pamięci dla Polaków, których prochy spoczywają w tej ziemi.
Drugi dzień pobytu na Litwie upłynął pod znakiem XXV Sztafety Niepodległości, która w tym roku wiodła od Lwowa do Wilna. Wolontariusze z Dolnego Śląska pokonali 22 km odcinek na trasie Zułów-Niemenczyn. Dolnoślązacy swoją część sztafety rozpoczęli od uroczystej odprawy, o godz. 5:15, pod Dębem Marszałka, podczas której do umiłowania i wierności Rzeczpospolitej zachęcał młodzież ks. Dariusz Stańczyk, inicjator Sztafety Niepodległości. O godz. 12:00 dolnoślązacy wspólnie z harcerzami z Polski i Litwy wbiegli na Cmentarz Na Rossie, niosąc ze sobą 123 m biało-czerwoną flagę. Następnie wolontariusze Fundacji Studio Wschód odpalili, na Cmentarzu Wojskowym, przywiezione z ojczyzny znicze i złożyli wiązanki przy Mauzoleum Matki i Serca Syna. Serca zabiły szybciej, łzy spływały po niejednym policzku, kiedy uczestnicy uroczystości wspólnie odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

Na zakończenie pobytu na Litwie wolontariusze z Dolnego Śląska zwiedzili Wilno. Uczniowie zobaczyli między innymi: Ostrą Bramę ze słynącym z cudów i łask obrazem Matki Miłosierdzia, kościół św. Michała Archanioła, kościół św. Piotra i Pawła, bazylikę archikatedralną św. Stanisława i św. Władysława, Uniwersytet Wileński, Pałac Prezydencki, cerkiew św. Ducha, Świątynię romantyzmu – celę Konrada oraz pomnik Adama Mickiewicza.

Kto Ty jesteś? Polak mały
8 listopada o godz. 10.00 w Zespole Szkół Społecznych w Dzikowcu odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Uczestniczący w obchodach rodzice, pracownicy zespołu szkół oraz przedstawiciele organu prowadzącego jednostkę – strażacy z OSP Dzikowiec, mieli możliwość podziwiania kunsztu recytatorskiego oraz muzykalnego w wykonaniu przedszkolaków i uczniów.
Wychowankowie przedszkola pięknie zatańczyli poloneza, uczniowie przedstawili drogę Polski do odzyskania niepodległości. Tekst został przepleciony pieśniami I Brygady Legionów Polskich m.in. „My, Pierwsza Brygada”.
Oddano hołd wszystkim Polakom, którzy na przestrzeni historii naszej ojczyzny podejmowali wysiłek walki i niejednokrotnie w jej obronie oddali swe życie.
Na zakończenie wszyscy obecni przyłączyli się do akcji „Niepodległa do hymnu” i zaśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”. Jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną.

Wygrana w Malborku
W sobotę 9 listopada w Malborku odbył się Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich „O Muszlę Bałtyku”. Para Małgorzata Gierlicka i Szymon Rudnicki, reprezentująca Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Ruda” zajęła 1 miejsce. Instruktorem pary jest Ewa Miś-Krzemińska. Turniej odbył się w ramach obchodów Święta Odzyskania Niepodległości. Tańce polskie prezentowane w trakcie imprezy w wyjątkowy sposób podkreślają radość wolności. Polonez, krakowiak, mazur, kujawiak i oberek to polskie tańce narodowe, które przetrwały 123 lata niewoli i dzisiaj nasze dzieci mogą je tańczyć i kultywować polską tradycję.

Wieczornica w Wambierzycach
W niedzielę 10 listopada w bazylice wambierzyckiej uczczono również 101 rocznicę odzyskania niepodległości w postaci uroczystej wieczornicy przepełnionej patriotycznymi pieśniami, w aranżacji Stanisława Paluszka w wykonaniu chóru Cantus.

Str. 13-15 w numerze 404 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 404
15-21 listopada 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *