Święto Niepodległości w NST

„Jeszcze jeden listopad do okna zapukał
żółtych liści szelestem. I znów nas odszukał.
Nas, zapatrzonych w przeszłość. W dni klęski i chwały
które nam po przodkach w spuściźnie zostały…”

Każdego roku, 11 listopada, obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli nasz kraj wyzwolił się spod panowania zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Przez ponad wiek Polski nie było na mapie świata. Żył jednak naród, jego kultura i obyczaje.

W dniu 8 listopada b.r. w sali gimnastycznej Noworudzkiej Szkoły Technicznej miał miejsce apel z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość, tradycyjnie już, przygotowali uczniowie klas drugich pod bacznym okiem swoich opiekunów. W tym roku przypadło to w udziale informatykom i elektrykom z 2A (wychowawca pan Konrad Kałwak) oraz hotelarzom i grafikom z klasy 2B (wychowawca: pani Małgorzata Kałwak). Punktualnie o godzinie 11:11 młodzież oraz grono pedagogiczne wspólnie odśpiewali 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Następnie prowadzący uroczystość: Natalia Kuch oraz Jakub Kukuryk rozpoczęli program artystyczny, który od kilkunastu dni poprzedzany był wieloma próbami, by wszystko przebiegło profesjonalnie i bez zakłóceń.

Podczas występu można było usłyszeć pieśni patriotyczne, wiersze poetów z tamtych lat recytowane przez uczniów, a także dowiedzieć się różnych ciekawych faktów dotyczących niepodległościowych dążeń Polaków. Przedstawiono wizję Polski tamtych czasów oraz najważniejsze wydarzenia z naszej historii – od rozbiorów do odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Nie bez znaczenia była również dekoracja sali. Krzyże, kamienie z datami rozbiorów, brzozy, oraz flagi i symbole narodowe wraz z widowiskiem stworzyły niepowtarzalny klimat. Natomiast kokardy, które wychowawcy wraz uczniami starannie przygotowywali w trakcie prób, znakomicie prezentowały się jako dodatek do garderoby występujących. Nie bez znaczenia była również prezentacja filmów historycznych wyświetlanych przy pomocy projektora multimedialnego w trakcie trwania uroczystości. Wszystko odbyło się w podniosłej atmosferze, a młodzież swoim zaangażowaniem i zachowaniem pokazała, że wydarzenia historyczne nie są im obojętne. Gdy obchodzimy rocznicę Polski niepodległej, pamiętamy i o Tych, którzy zachowali wiarę w odrodzenie Państwa Polskiego, za tę wielką sprawę walczyli i ginęli.

„Jeszcze Polska nie zginęła kiedy My żyjemy!”
B@sil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *