O Kasi, której praca daje niezależność

Czasem niepełnosprawność pozwala na obejmowanie samodzielnych stanowisk. Tak też się stało w przypadku Kasi, która już od dwóch lat pracuje w jednym z wałbrzyskich hipermarketów.

Praca jest dla niej czymś ważnym, dzięki niej czuje, że jest niezależna

Marzenia do spełnienia
Katarzyna Głuszek ma 20 lat i jest bardzo zadowolona ze swojej pracy. W końcu zarabia na siebie i powoli może zacząć myśleć o spełnianiu marzeń – kupnie kota i zrobieniu prawa jazdy. Kasia ukończyła Zasadniczą Szkołę Zawodową Specjalną w Wałbrzychu i teraz pracuje w hipermarkecie. Do jej obowiązków należy m.in. obsługa kasowa klientów oraz wykładanie towaru. Oczywiście są rzeczy, które ją meczą np. poranne wstawanie o 5.00, żeby na 7.00 dojechać do pracy. Albo zbyt długie kolejki, a co za tym idzie zniecierpliwieni oraz rozdrażnieni kupujący. Jednak pozytywy przeważają. – Jestem bardzo zadowolona, praca jest dla mnie czymś ważnym, daje mi niezależność i samodzielność – mówi Kasia. – Najbardziej pomaga mi mama. Cieszy się, że tak dobrze sobie radzę i że nie wpadłam w złe towarzystwo – dodaje. Zatrudnienie daje jej kontakt z ludźmi, co jest dla Kasi bardzo istotne. W pracy znalazła wielu nowych znajomych, z którymi spotyka się nie tylko w ramach obowiązków służbowych.

Samodzielność
Nie zawsze kształcenie osób z niepełnosprawnościami kończy się zdobyciem zatrudnienia. Część osób pozostaje na zasiłkach i przy swoich rodzinach. Prawdą jest też, że nie każdy pracodawca chętnie zatrudnia osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Mimo istniejących zachęt finansowych przeważają obawy pracodawców, że z zatrudnieniem osób z niepełnosprawnościami wiązać się będą same kłopoty.
Tymczasem przykład Kasi pokazuje, że dobre przygotowanie do pracy przez szkołę pozwala świetnie radzić sobie na otwartym rynku pracy. – Dobrze, że Kasia i wielu naszych absolwentów otrzymuje samodzielne stanowiska pracy – cieszy się Jolanta Ceran, dyrektorka Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Wałbrzychu. – Zadaniem naszej szkoły jest wykształcenie osób z niepełnosprawnościami, w taki sposób, by znalazły dla siebie zatrudnienie, najlepiej na otwartym rynku pracy. Dlatego przypadek Kasi tak bardzo nas podbudowuje.

Co może zyskać pracodawca zatrudniając osobę z niepełnosprawnościami?
Pracodawca zatrudniając pracownika niepełnosprawnego, może zyskać dodatkowe środki takie jak dotacje i dofinansowania, które mogą być przyznane jako:
* zwrot kosztów organizacji stanowiska pracy,
* dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych,
* zwrot kosztów zatrudnienia osób pomagających niepełnosprawnemu,
* zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *