Basen otwarty w przyszłym roku

Nie gasną kontrowersje wokół kąpieliska przy ul. Fredry w Nowej Rudzie, a właściwie wokół modernizacji obiektu, terminu zakończenia robót i oddania do użytku

Modernizacja basenu trwa już ponad rok. Zgodnie z umową, którą miasto podpisało z wykonawcą – noworudzką firmą „Kwadros” Michała Malika, kąpielisko miało być oddane do użytku w lipcu 2019 r. Wcześniej wykonawca wystąpił z wnioskiem o przedłużenie terminu zakończenia robót do końca listopada br. Jak już informowaliśmy, ten termin również nie zostanie dotrzymany. Inżynier kontraktu analizuje bowiem kolejny wniosek wykonawcy o przedłużenie terminu zakończenia robót do maja 2020 r. Jak mówi Tadeusz Malik, przedstawiciel firmy „Kwadros”, na opóźnienie zakończenia robót miało wpływ wiele czynników.
– Podczas naszego poprzedniego spotkania wspominałem, że nieprzewidziana i nierozstrzygnięta była sprawa wymiany gruntu pod nieckami i obiektami towarzyszącymi przy basenie. W trakcie realizacji okazało się, że grunty te nie nadają się do posadowienia na tym budowli. Musiał minąć pewien czas, zanim doszliśmy do porozumienia z inżynierem kontraktu, dotyczącym potrzeby wymiany gruntu – wyjaśnia Tadeusz Malik. – Dokumentacja projektowa w sumie też nie była doskonała, na każdym kroku spotykaliśmy nieścisłości i byliśmy zmuszeni kontaktować się z projektantem. Projektant miał swój czas, roboty się przesuwały. Nie wiedzieliśmy też co robić z trampoliną, ponieważ posadowienie jej było bardzo skomplikowane – nie wiedzieliśmy czy się nie zawali. Projektanci zastanawiali się nad tym i dopiero praktycznie w czerwcu otrzymaliśmy decyzję, co do wymiany gruntu na dużym basenie i skoczni. Mogę uspokoić – trampolina zostaje. Wszystkie problemy zostały rozwiązane – dodaje.

Zapytaliśmy też wykonawcę, na jakim etapie są obecnie roboty budowlane?
– Roboty budowlane – w sensie wykopy, wymiana gruntu, roboty żelbetowe, roboty betonowe i roboty przy budynku socjalnym, wykonane są w granicach 95% całości kontraktu. Reszta zadania, to sprawy związane z technologią basenową, czyli cały system oczyszczania, cały system grzania wody basenowej – to znaczy pompy ciepła, woda, powietrze, cały rurarz, filtry, wkłady itd., są na dzień dzisiejszy wykonane w granicach 20%. Można więc powiedzieć, że średnie zaangażowanie jest w granicach 60-65% – odpo­wiada.

Na małym basenie są już ­wyfoliowane koryta przypływowe – to było najbardziej pracochłonne. Wyfoliowane są też ściany basenu. Pozostałe kwestie związane z foliowaniem muszą poczekać do wiosny, ponieważ temperatura podczas układania folii nie może być niższa niż 6 stopni Celsjusza.

– Niestety okres jesienno-zimowy i niskie temperatury nie pozwalają na prowadzenie wielu rodzajów robót – tłumaczy Tadeusz Malik.
Jak mówi, będą wykonywane prace w budynku i w komorze technicznej – to są dwa obiekty niejako zamknięte, w których można je wykonywać przy niższych temperaturach. Pozostaje jeszcze sporo prac ziemnych.
– Po wybraniu ziemi, która według niektórych fachowców nadawała się do zagęszczenia wokół obiektów basenowych, okazało się że są w błędzie – nie nadawała się. W związku z tym byliśmy zmuszeni nawieźć setki ton pospółki, którą praktycznie zagęszczamy obiekty przybasenowe. Jeżeli pogoda będzie nam sprzyjała, to do wiosny będzie można wykonywać m.in. roboty porządkowe, czyli chodniki, ścieżki oraz deskę tarasową – informuje. – Zapewniam jednak mieszkańców Nowej Rudy, że w przyszłym roku będą mogli się kąpać już w przebudowanym, pięknym basenie przy ul. Fredry w Nowej Rudzie – deklaruje Tadeusz Malik.

Trochę statystyki
Do 20 listopada przy modernizacji odkrytego basenu przy ul. Fredry w Nowej Rudzie:
– wykorzystano ok. 2 000 m3 betonu (dla zobrazowania: gdyby wybetonować słup o podstawie 10 na 10 m, to jego wysokość wynosiłaby ok. 20 m wysokości, a gdyby z tego betonu wykonać krawężnik drogowy, to miałby długość 400 km),
– wykorzystano ok. 130 ton stali,
– wykonano roboty ziemne, wykopy: wymiana gruntu, to ok. 15000 m3 (gdyby usypać z tego ścieżkę o grubości 30 cm i szerokości 6 m, to jej długość wynosiłaby ok. 7 km).

Str. 3 w numerze 405 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 405
22-28 listopada 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *