Za zdrowie Pań panowie…

Już dzisiaj 8 marca Dzień Kobiet, święto wszystkich pań, które obchodzone jest od przeszło 110 lat. Tego dnia wszystkie kobiety mogą poczuć się wyjątkowo. Panie otrzymują życzenia oraz mniejsze i większe upominki od mężów, ojców, partnerów, czy od kolegów z pracy

Za pierwowzór święta kobiet należy uznać związane z kultem płodności i macierzyństwa rzymskie Matronalia, które w starożytności przypadały w pierwszym tygodniu marca. W tym czasie antyczne ludy świętowały początek roku, a mężowie obdarowywali swoje wybranki prezentami. Choć nazwa wskazuje, że było to święto zamężnych kobiet, to jednak Matronalia obchodziły także niewolnice i…

Pierwszy uroczysty Dzień Kobiet odnotowano 18 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Zorganizowała go Socjalistyczna Partia Ameryki po głośnych nowojorskich protestach kobiet, które domagały się równego traktowania w miejscu pracy. Historykom jednak nie udało się ustalić bezpośrednich przyczyn organizacji tych nietypowych obchodów.

W Polsce zwyczaj hucznego obchodzenia Dnia Kobiet upowszechnił się dopiero w okresie PRL-u, i to do tego stopnia, że stało się ono niemalże świętem państwowym, wykorzystywanym w partyjnej propagandzie. Z tego względu do dziś 8 marca kojarzy się niektórym z socjalistycznym dniem pracy, w którym rzeczywiście honorowano kobiety, ale tylko te pracujące. W okresie międzywojennym w Polsce Święta Kobiet w ogóle nie obchodzono.

Dzień Kobiet to oficjalne święto w Albanii, Algierii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech oraz Zambii.

Dziś w Polsce, choć oficjalnego Dnia Kobiet już się nie obchodzi w zakładach pracy oraz instytucjach państwowych tak, jak jeszcze pół wieku temu (w 1993 roku na polecenie ówczesnej premier Hanny Suchockiej zrezygnowano z tego święta), to jednak dobrym obyczajem płeć męska własnym sumptem organizuje zrzutkę na tulipana, ciastka i kawę.

W imieniu męskiej części redakcji „Noworudzianina” składamy wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, miłości, szczęścia, uśmiechu i spełnienia najskrytszych marzeń.

Str. 2 w numerze 418 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 418
6-12 marca 2020 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *