180 mln zł na sprzęt komputerowy i internet dla uczniów oraz nauczycieli

Już od 1 kwietnia samorządy mogą wnioskować o pieniądze na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki. Do rozdysponowania jest kwota 180 mln zł! Bez dodatkowych formalności, w elastyczny i szybki sposób. O środki na ten cel ubiegać się będą również władze Nowej Rudy

180 mln zł na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki to efekt współpracy ministrów edukacji i cyfryzacji oraz starań resortu cyfryzacji, dzięki którym Komisja Europejska zgodziła się, aby zaoszczędzone środki w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa przekazać na zakup sprzętu dla szkół.
– Dziękuję Ministerstwu Cyfryzacji za tak szybkie działanie, dzięki któremu możemy wesprzeć nauczycieli i uczniów w tym trudnym czasie. Cieszę się, że prowadzone przez nas rozmowy doprowadziły do zmian w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa, dzięki czemu możliwe będzie zakupienie potrzebnego sprzętu dla szkół – powiedział Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

Wnioski od 1 kwietnia
– Oszczędności jest sporo – ponad 180 milionów złotych. Nie chcemy czekać. Dlatego od środy, 1 kwietnia samorządy mogą wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety. A jeśli jest taka potrzeba, także na mobilny dostęp do internetu – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski – Jeśli któryś z samorządów wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – dodaje szef MC.

Szybka ścieżka
Jak wygląda procedura? Szybki, elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Ekspresowa procedura wnioskowania i wypłata środków. O pieniądze może wnioskować każda gmina. Na jakie kwoty można liczyć? To zależy od gminy – szacuje się, że będzie to nie mniej niż 40 tysięcy złotych na gminę. Ministerstwo Cyfryzacji podpowiada, aby samorządy oszacowały tswoje potrzeby, a następnie rozpoczęły zakup potrzebnego sprzętu. Zależy nam na tym, aby trafił on do jak największej grupy potrzebujących uczniów. Wnioski do CPPC są przyjmowane od środy, 1 kwietnia

Złożymy wniosek
Złożenie wniosku o środki na zakup sprzętu komputerowego i internetu zapowiedział na początku tygodnia w rozmowie z dziennikarzami tygodnika „Noworudzianin” burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński.

Narzędzia i materiały do pracy zdalnej
Zachęcamy nauczycieli i uczniów do korzystania z rekomendowanych przez nas serwisów i stron internetowych. Już ponad 4 mln odsłon dziennie i blisko 800 tys. użytkowników odnotowaliśmy na platformie edukacyjnej www.epodreczniki.pl.

Platforma www.epodreczniki.pl to nie jedyne źródło informacji przydatnych do kształcenia na odległość. Zachęcamy dyrektorów, nauczycieli do korzystania z innych dostępnych stron internetowych rekomendowanych przez MEN, m.in.: www.cke.gov.pl (i stron Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych), gdzie zamieszczane są materiały przydatne szczególnie dla uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty.

Przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK powstał serwis www.gov.pl/zdalnelekcje. Można tam znaleźć propozycje dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, zgodne z aktualną podstawą programową. Do tej pory opublikowano w nim 3616 materiałów. Każdego dnia pojawiają się nowe, dochodzą nowi użytkownicy. Obecnie to prawie 1,8 miliona osób, które wygenerowały blisko 33 miliony odsłon strony.

Warto korzystać również z opublikowanego zestawienia najważniejszych informacji, a także linków do stron internetowych, które mogą być wykorzystywane przez nauczycieli i dyrektorów szkół do przygotowania materiałów do samodzielnej pracy uczniów w domu. https://www.gov.pl/web/edukacja/lekcje-z-internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *