Zasady postępowania ze zmarłymi na COVID-19

Mamy w powiecie kłodzkim pierwszą ofiarę śmiertelną zarażoną koronawirusem, która zmarła w tym tygodniu.

Ministerstwo Zdrowia opracowało zasady postępowania ze zmarłymi na COVID-19, chorobę spowodowaną tym koronawirusem.

W specjalnym rozporządzeniu na ten temat wskazano, że w przypadku zwłok osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) należy przeprowadzić dezynfekcję zwłok wirusobójczym płynem odkażającym.

W tym samym dokumencie czytamy, że należy odstąpić od standardowych procedur mycia zwłok, a w razie zaistnienia takiej konieczności, trzeba zachować szczególne środki ostrożności.

Ponadto rozporządzenie głosi, że należy unikać ubierania zwłok do pochówku, a także okazywania zwłok.

Zwłoki powinny być umieszczone w ochronnym, szczelnym worku, wraz z ubraniem lub okryciem szpitalnym, a w przypadku przekazania zwłok do spopielenia pierwszy worek ze zwłokami trzeba umieścić w drugim. Powierzchnia każdego worka powinna być spryskana płynem odkażającym.

Zabezpieczone zwłoki mają być umieszczone w kapsule transportowej w przypadku przekazywania zwłok do krematorium albo w trumnie do pochówku w przypadku bezpośredniego pochowania na cmentarzu.

Pomieszczenia, w których zakażona osoba zmarła przebywała, oraz wszystkie przedmioty, z którymi miała styczność, należy poddać odkażeniu.

W przypadku zgonu w szpitalu zabezpieczenia zwłok poprzez umieszczenie ich w workach dokonują osoby zatrudnione przez szpital. W razie zgonu poza szpitalem mają to zrobić odpowiednio przeszkolone osoby pracujące w zakładach pogrzebowych.

W rozporządzeniu zapisano, że osoby bezpośrednio zaangażowane w proces dekontaminacji ciała i jego otoczenia oraz przygotowania do przewozu zwłok zmarłego zakażonego wirusem SARS-CoV-2 oraz mające bezpośredni kontakt ze zwłokami powinny być odpowiednio zabezpieczone.

Zabezpieczenie w środki ochrony indywidualnej ma obejmować m.in. kombinezon albo długi fartuch ochronny i czepek na głowę; jednorazową maskę zakrywającą otwory oddechowe, a do czasu umieszczenia zwłok w ochronnym, szczelnym worku maskę z filtrem co najmniej klasy N95/FFP2; gogle lub przyłbicę ochronną oraz jednorazowe rękawice.

Przypomnijmy, że sytuacja we Włoszech i Hiszpanii zmusza organizacyjnie te kraje do przewożenia zwłok zmarłych na koronawirusa czasami nawet kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania zmarłej osoby, z dala od rodziny, bez jakiejkolwiek możliwości pożegnania się ze zmarłym. Śmierć zbiera żniwo i to nie tylko wśród seniorów ale coraz to młodszych osób. DLATEGO ZOSTAŃ W DOMU!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *