W lesie bez maseczek

Od poniedziałku, 20 kwietnia, w Nowej Rudzie ponownie zostają otwarte miejskie parki, tereny zielone i rekreacyjne. Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem nadal zamknięte będą siłownie na wolnym powietrzu i place zabaw. Wyjścia z domu wciąż jednak należy ograniczać do niezbędnego minimum

W niedzielę 19 kwietnia opublikowano nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które wprowadza nowe poluzowanie przepisów związanych z epidemią. Godziny zakupów dla seniorów w sklepach będą obowiązywać tylko od poniedziałku do piątku. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów opublikowano w Dzienniku Ustaw. Zawarto w nim ogłoszone przez rząd w ubiegłym tygodniu poluzowanie restrykcji związanych z epidemią koronawirusa, takie jak otwarcie lasów i parków, zwiększenie dopuszczalnej liczby klientów w sklepach, pozwolenie na samodzielne wyjścia młodzieży powyżej 13. roku życia, czy zwiększenie limitu wiernych uczestniczących w liturgii w świątyni.

Godziny dla seniorów od poniedziałku do piątku
W nowym rozporządzeniu znalazły się także przepisy nie ogłaszane wcześniej. Chodzi m.in. o ograniczenie tzw. godzin dla seniorów w sklepach. Tak jak dotychczas osoby powyżej 65. roku życia mogą robić zakupy w godzinach od 10 do 12 i nikt inny w tym czasie nie może kupować, jednak ograniczono liczbę dni, w których ten przepis obowiązuje. Będą to dni od poniedziałku do piątku. Oznacza to, że w weekendy godziny dla seniorów w sklepach nie obowiązują. Przepis ten nie dotyczy sytuacji, gdy np. osoba starsza musi kupić lek w aptece, jeżeli wydanie z apteki lub punktu aptecznego produktu leczniczego, wyrobu medycznego lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego innym osobom jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.

Rozporządzenie precyzuje również, że na targowiskach cztery osoby mogą przypadać na jedno stanowisko handlowe – oczywiście z wyłączeniem sprzedawców. Osoby muszą zachowywać bezpieczny dystans.

Więcej osób w świątyniach i na cmentarzu
Zgodnie z wcześniej podawanymi informacjami, zwiększono limit osób mogących uczestniczyć w liturgii w świątyni. Na każde 15 metrów kwadratowych powierzchni może przypadać 1 osoba.

Rozporządzenie stwierdza, że w przypadku pochówków na cmentarzu znajdowało się nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, oprócz osób sprawujących kult religijny, osób dokonujących pochowania lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy.

W lasach bez maseczek
Zmieniono też wcześniejszy przepis o nakazie zakrywania ust i nosa maseczkami lub elementami ubioru w miejscach publicznych. Zgodnie z rozporządzeniem, nie ma obowiązku noszenia maseczki lub zasłony na usta i nos w lasach. Nakaz taki jednak obowiązuje na leśnych parkingach. Maseczki, lub osłony na usta i nos są obowiązkowe w innych miejscach publicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *