Cena za wodę i ścieki w górę

Zarówno noworudzianie jaki mieszkańcy gminy Nowa Ruda, od dziś, tj. 19 czerwca będą płacić więcej za wodę i ścieki

Podwyżka wynika z decyzji Wód Polskich z 2018 roku wydanej na okres trzech lat. Na wniosek prezesa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Nowej Rudzie zatwierdzone stawki są co roku podnoszone.
Woda dla gospodarstw domowych kosztować będzie 5,98 zł brutto za metr sześcienny, do tej pory płaciliśmy 5,77 zł za metr sześcienny. Zaś za odprowadzanie ścieków zapłacimy 6,32 zł za metr sześcienny, do tej pory płaciliśmy 6,17 zł za metr sześcienny.
Więcej zapłacimy też w ramach opłaty abonamentowej za utrzymanie w gotowości urządzeń wodociągowych – 7,51 zł na odbiorcę miesięcznie i w ramach opłaty za utrzymanie w gotowości urządzeń kanalizacyjnych – 6,88 zł na odbiorcę miesięcznie.
– Powodów podwyżki cen wody i odbioru ścieków jest kilka – informuje nas Ryszard Rzeczycki, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Nowej Rudzie. – Weszły dodatkowe opłaty do spółki Wody Polskie, opłaty, których wcześniej nie było. Do tego doliczmy koszty amortyzacji, podwyżkę cen energii elektrycznej. Nie ukrywam, że wpływ na to mają również podwyżki dla pracowników. Wzrosła cena materiałów, wyższe są też różnego rodzaju opłaty i podatki, jak np. podatek od nieruchomości, który musimy odprowadzać do gmin. Między innymi to powoduje wzrost cen za wodę i odbiór ścieków – nie kryje szef spółki. – Czy na czas pandemii nie powinniśmy zamrozić cen? Proszę zawrócić uwagę, że zadaniem spółki, którą kieruję, nie jest przynoszenie zysków, my działamy dosłownie po kosztach, bo nikt od nas nie oczekuje, że mamy na tym zarabiać. Nasza firma, nie jak duże spółki giełdowe, nie tworzy dywidendy, nie dzielimy się zyskami, bo ich nie mamy. Nie mam możliwości, żeby obniżyć ceny, bo jakbym to zrobił, niemożliwe byłoby dostarczanie wody, albo np. nie płaciłbym podatków do miasta, czy gminy – odpowiada Ryszard Rzeczycki.

Str. 3 w numerze 433 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym tutaj.Numer 433
19-25 czerwca 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *