Park ma być przebudowany

Urząd Miasta w Nowej Rudzie ogłosił przetarg na rewitalizację parku przy ul. Strzeleckiej. Oaza zieleni od wielu lat była zapomnianym punktem na mapie miasta. Wielu noworudzian wielokrotnie mówiło o jego zaniedbaniu, a przecież jeszcze kilkadziesiąt lat temu park był „perełką miejską”

Park przy ul. Strzeleckiej stanowi jedną z najważniejszych przestrzeni społecznych, o charakterze lokalnym, w tej części miasta. Park jest odwiedzany nie tylko przez mieszkańców górnej części miasta, jest też częścią trasy na Górę św. Anny. Ten urokliwy zakątek przyciąga nie tylko w okresie letnim – spacerowiczów widać tam praktycznie o każdej porze roku. I to właśnie oni głośno mówią o zaniedbaniu parku, braku jakichkolwiek remontów itd. Okazuje się, że to nie jest do końca prawda. Najprawdopodobniej już niedługo rozpocznie się, warta ok. 1,4 mln. zł, rewitalizacja parku.
– Ogłoszony przez nas przetarg, dotyczy stricte parku przy ul. Strzeleckiej. Zadanie to jest realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Europejskiej Współpracy Terytorialnej Program Intereg V-A Republika Czeska – Polska – mówi burmistrz Tomasz Kiliński.
Przebudowa parku przy ul. Strzeleckiej ma na celu jeszcze lepsze udostępnienie turystom i mieszkańcom wieży widokowej na Górze św. Anny. Zaplanowano, że ścieżka główna w parku utworzona zostanie z gładkiej nawierzchni, dostępna będzie dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Boczne ścieżki wyłożone zostaną kamiennymi płytami. Uzupełniona zostanie roślinność o gatunki głównie rodzime. Skarpy zostaną zabezpieczone przed erozją. Usunięte zostaną drzewa w złym stanie sanitarnym, usunięta zostanie też zieleń inwazyjna. Oświetlenie w parku będzie ograniczone do koniecznego minimum, a strumień światła skierowany będzie w dół, by nie zakłócać fauny i flory. Odrestaurowana zostanie kamienna obudowa cieku wodnego, na którym wybudowana też zostanie, atrakcyjna dla mieszkańców, fontanna.
Odbudowane zostaną trzy kapliczki dżumowe usytuowane przy szlaku na Górę św. Anny, z których dziś niewiele zostało. Kiedyś tworzyły trasę pątniczą na Górę św. Anny – patronki zadżumionych. Kaplice zostały wzniesione jako wotum dla tej świętej przez uratowanych od zarazy, która w 1680 roku uśmierciła prawie tysiąc mieszkańców Nowej Rudy.

Str. 5 w numerze 433 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym tutaj.Numer 433
19-25 czerwca 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *