Uczcili ofiary katastrofy górniczej

9 lipca obchodziliśmy 90 rocznicę największej w ówczesnej Europie katastrofy górniczej, która miała miejsce w kopalni Wacław przy szybie Kurt. Na skutek wyrzutu dwutlenku węgla, na wieczną szychtę odeszło 151 górników. Główne uroczystości upamiętniające tragiczną śmierć górników zorganizowano 12 lipca w Jugowie

Na zaproszenie Braci Górniczej z Jugowa, w uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Jugowie, odprawionej przez ks. proboszcza Krzysztofa Kaczmarka, uświetnionej górniczym pocztem sztandarowym, uczestniczyli: Adrianna Mierzejewska, wójt gminy Nowa Ruda, radni Rady Gminy Nowa Ruda, przedstawiciele Związku Zawodowego Górników w Polsce Region Noworudzko-Wałbrzyski, przedstawiciele Rady Sołeckiej, Koło Gospodyń Wiejskich w Jugowie, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej oraz MDP w Jugowie, mieszkańcy Jugowa i okolicznych miejscowości.
Po Mszy Świętej zebrani goście udali się na cmentarz parafialny w Jugowie, pod kapliczkę – pomnik górników, gdzie po odśpiewaniu hymnu górniczego i odmówieniu modlitwy, złożono wiązanki i odpalono światełka pamięci dla tragicznie zmarłych górników.

Str. 3 w numerze 437 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym tutaj.Numer 437
17-23 lipca 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *