ZPiT „Nowa Ruda” zaczyna zajęcia taneczne

Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Ruda” działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie, od września zaczyna zajęcia taneczne

Końcem sierpnia Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Ruda” wziął udział w pierwszej sesji zdjęciowej z cyklu „cztery pory roku”.
– Podczas tych sesji chcemy podkreślić tradycje, zwyczaje z danego okresu roku – mówi Ewa Miś-Krzemińska, choreograf i kierownik zespołu. – Będzie także „dodatkowa” sesja ulicami Nowej Rudy. Chcemy w różnych punktach miasta zrobić dzieciom zdjęcia. W przyszłości będziemy mogli te zdjęcia wykorzystać w promocji zespołu, np. w kalendarzu – dodaje.
Od początku września rozpoczęły się zajęcia taneczne. Prowadzone są w czterech grupach – najmłodsza, średnia, reprezentacyjna oraz oldboje. W zespole tańczy ok. 80 osób.
– Chciałabym wzmocnić najmłodszą grupę i kilku chłopców przyjąć do zespołu – mówi Ewa Miś-Krzemińska.
W związku z tym ogłoszony został nabór chłopców 7-8-letnich. Cały czas ćwiczą także kapele zespołowe – dziecięca i reprezentacyjna.
– Jeżeli chodzi o najbliższe plany, to we wrześniu mamy warsztaty z tańców sądeckich. Na zajęcia przyjedzie uznany w Polsce specjalista od regionu sądeckiego. Przygotujemy nowy układ choreograficzny przy nagraniach oryginalnej kapeli sądeckiej – zapowiada kierownik zespołu. – Przygotowujemy także, wzorem lat ubiegłych, pokaz kolędowy w kościołach i MOK-u, ale w innej formule – to będzie niespodzianka – dodaje tajemniczo.
W styczniu zespół pojedzie na ferie zimowe do Piechowic.
– Bardzo fajne miejsce, byliśmy tam w ubiegłym roku. Mamy tam bardzo dobre warunki oraz na miejscu salę baletową do dyspozycji. Jest to także dobry punkt wypadowy na różne wycieczki – mówi Ewa Miś-Krzemińska.
W Zespole Pieśni i Tańca „Nowa Ruda” tańczą także pary, które jeżdżą po całej Polsce, biorąc udział w turniejach tańców polskich. Ze względu na sytuację epidemiczną, w tym roku w Polsce nie odbył się żaden turniej, ani festiwal folklorystyczny – wszystkie imprezy praktycznie przesunęły się na następny rok.
Uznaniem dla Zespołu Pieśni i Tańca „Nowa Ruda”, a przede wszystkim dla choreografa i kierownika – Ewy Miś-Krzemińskiej, jest otrzymanie przez nią tytułu sędziego-konsultanta.
– To moje wyróżnienie jest zasługą zarówno moją, jak i wszystkich par tańczących w turniejach tańców polskich przez ostatnich 20 lat. To wielkie wyróżnienie i uznanie naszych zasług – mówi Ewa Miś-Krzemińska.
To naprawdę ogromne wyróżnienie – w Polsce jest tylko kilku sędziów-konsultantów.

Str. 15 w numerze 444 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym tutaj.Numer 444
4-10 września 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *