Kacper Tomalewski zwycięzcą brytyjskiej serii Super One!

Pochodzący z Nowej Rudy młody kierowca kartingowy, Kacper Tomalewski został zwycięzcą Super One Series, brytyjskiego prestiżowego cyklu kartingowego rozgrywanego nieprzerwanie od 38 sezonów

To drugie zwycięstwo polskiego zawodnika w tych rozgrywkach i pierwsze w kategorii kadetów. Super One Series w przeszłości wygrywali również Lewis Hamilton czy Jenson Button, późniejsi brytyjscy mistrzowie świata Formuły 1.
Swój sukces młodziutki polski kierowca mieszkający na stałe w Szkocji przypieczętował w ostatniej rundzie serii rozegranej na torze w angielskim Shenington. Kacper Tomalewski prowadził od początku tegorocznych rozgrywek w Super One Series, wygrał dwie pierwsze rundy, a dwie kolejne zakończył na drugiej pozycji. Po pięciu odsłonach cyklu okazał się najlepszy w gronie 33 zawodników kategorii Honda Cadet. Jego sukces jest tym większy, bowiem jest to pierwsze polskie zwycięstwo w tej kategorii. W roku ubiegłym pierwszym Polakiem w historii rozgrywek, który wygrał serię był Maciej Hamera, który tryumfował wśród juniorów.
Miniony weekend był bardzo szczególny dla Kacpra Tomalewskiego. Mieszkający na stałe w Szkocji polski kierowca znakomicie poradził sobie na Shenington notując drugą pozycję w ostatniej odsłonie Super One Series i tym samym wygrał klasyfikację generalną tego angielskiego prestiżowego cyklu. Do ostatnich metrów polski kierowca toczył bój z Martinem Wrightem o zwycięstwo. Wygrał.
Swoją przygodę ze sportem kartingowym Kacper Tomalewski rozpoczął kilka lat temu. Młodziutki zawodnik z Glasgow ma już na swoim koncie kilka spektakularnych sukcesów. Stawał na podium i wygrywał rundy klubowych mistrzostw w Wielkiej Brytanii oraz błyszczał w wielu zawodach rangi krajowej w Wielkiej Brytanii, między innymi w prestiżowym London Cup, dedykowanym dla najmłodszych adeptów kartingu, rozgrywanym w stolicy Królestwa.
Ostatnią rundę cyklu Super One Series na torze Shenington Kacper rozpoczął od piątej pozycji w treningu oficjalnym (liczy się najlepsze czasowo okrążenie). Jednak w pierwszym heacie kwalifikacyjnym zanotował dopiero dziesiątą pozycję. Kluczowy był drugi heat. Tomalewski pojechał na miarę oczekiwań i rozstrzygnął go na swoją korzyść, wyprzedzając w jego trakcie czterech rywali i awansując z piątego na pierwsze miejsce. Po dwóch wyścigach eliminacyjnych Kacper ruszył do finału z piątego pola startowego, a na mecie zjawił się jako drugi kierowca. To dało mu przewagę punktową w klasyfikacji generalnej i zwycięstwo w całym sezonie.
Ostatnią rudę wygrał Brytyjczyk Jenson Hookey, drugi był Kacper Tomalewski, a trzeci Jayden Sherwood, również z Wielkiej Brytanii.

Klasyfikacja generalna Super One Series 2020
1. Kacper Tomalewski POL 579 pkt
2. Martin Wright GBR 568
3. Jayden Sherwood GBR 555
4. Theo Champney GBR 554
5. Kristian Stefanov BUL 529
tekst: Paweł Surynowicz (Polski Karting)
fot. Stu Stretton Photography

Str. 21 w numerze 444 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym tutaj.Numer 444
4-10 września 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *