Co słychać w świetlicy Stowarzyszenia Przyjaciół Jugowa?

Jesienna Akademia Filmowa
14.09.2020 – Lato dopieszcza blaskami i cieniami swoich uroków, a uczestnicy zajęć spróbowali w poniedziałkowe popołudnie zaprosić jesień. Tematem warsztatów plastycznych było drzewo ubarwiane malarsko paletą kolorowych liści. Zajęcia kształtowały umiejętność budowania proporcji oraz łączenia kolorów. Prace dzieci właściwie akcentowały kolorystyczny melanż jesiennej korony drzewa, nawet w poblaskach pogodowej aury. Niektórzy artyści poszli za ciosem, eksperymentując z barwami i podejściem do komponowania obrazu drzewa. Nie każde drzewo przypomina prozaiczną formę słupa czy grzyba.
17.09.2020 – Zajęcia rozpoczęły realizację projektu poświęconego sztuce filmowej. Pomieszczenia świetlicy przez okres jesieni zamienią się w pewnym stopniu w studio filmowe, gdzie młodzież etapami pozna tajniki trudnego procesu powstawania filmu. Pierwsze spotkanie o charakterze zapoznawczym prowadzone przez Panią Dagmarę i mistrza kamery – Pana Michała, aktywizowały dzieci od początku do końca. Empatyczność i różnorodność talentów prowadzącej zajęcia pozwalają sądzić, że uczestnicy projektu przejdą prawdziwą szkołę burzenia, szukania i budowania swojej osobowości oraz innego spojrzenia na sztukę filmową oraz media.

Artystyczne inscenizacje
Spotkanie z filmem w ubiegłym tygodniu poświęcono tworzeniu scenariusza filmowego. Pod okiem pani Dagmary, dzieci, z rozsypanek wyrazowych, w formie pracy grupowej, próbowały napisać i opracować krótki zarys sceny filmowej. Zwieńczeniem pracy małych scenarzystów była ich prezentacja. Przez deski prowizorycznej sceny przetoczyła się fala kryminałów, telenoweli, przerostu formy nad treścią. Emocje i zaangażowanie dzieci były spontaniczne i ogromne. Po krótkiej przerwie dzieci czekała niespodzianka – pani Dagmara w świecie rekwizytów. Krótki pokaz możliwości ich zastosowania przedstawiony przez animatorkę był także prezentacją gry aktorskiej. Sprytnie zarzucona przynęta zmieniła narrację scenariuszy. Szaty zdobią człowieka ale i zmieniają chyba jego mentalność. Tym razem scenę opanował efektowny szaman i niekończący się korowód wróżek i czarodziejów w bajkowych inscenizacjach. Niektóre zespoły wymieniały się aktorami i na scenie tworzyli, w sposób spontaniczny, wariacje wcześniej opracowanego scenariusza. Inspirujące spotkanie, gdzie czas się zatrzymał.
relacja i fot. Zbigniew Babiak

Kulinarne szaleństwo
Początek jesieni w historii cywilizacji człowieka, to okres święta plonów. Radości z dobrodziejstwa natury i ciężkiej pracy człowieka. Poniedziałkowe spotkanie stanowiło formę dożynkowego święta, podczas którego dzieci wykonały sałatki z darów minionego lata. To już żelazny element zajęć świetlicy, którego celem jest akcentowanie znaczenia diety dla zdrowia i harmonijnego rozwoju młodego organizmu.
Młodsza grupa z różnorodnych owoców komponowała owocowy miszmasz, a doświadczeni wiekiem i umiejętnościami kucharze pichcili jarzynową sałatkę. Przy okazji obierania i krojenia specjałów dyskutowano na temat wartości odżywczych owoców i warzyw.
Okres dojrzewania sałatek urozmaicono ćwiczeniami rysunkowymi, obrazującymi bardzo różnorodny świat owoców. Degustacja zwieńczyła dzieło kucharzy ogólnie zadowolonych z walorów smakowych i wizualnych swojego dzieła.
fot. i relacja Zbigniew Babiak

Str. 14-15 w numerze 448 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym tutaj.Numer 448
2-8 października 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *