Sezon grzewczy – strażacy i policja apelują

W sezonie grzewczym na terenie działania noworudzkiej JRG strażacy odnotowują dziesiątki pożarów związanych z ogrzewaniem budynków, w tym dotyczące pożarów sadzy w kominie

– Corocznie w tym czasie odnotowywana jest zwiększona liczba interwencji w lokalach i budynkach mieszkalnych. Najczęściej dochodzi do pożarów sadzy w kominie oraz zdarzeń związanych z występowaniem tlenku węgla, groźnego czadu – przypomina Mariusz Matuła, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowej Rudzie. – System centralnego ogrzewania jest stosunkowo bezpieczny pożarowo, jednak często do dogrzewania budynków używane są także: piece kaflowe, ogrzewacze gazowe oraz inne piecyki, w których proces spalania odbywa się w pomieszczeniach. – Największym zagrożeniem jest tlenek węgla, potocznie nazywany czadem. Może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych: złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej ich eksploatacji. Powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały spalinowe – dodaje.
Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowej Rudzie zalecają: nieużywanie uszkodzonych instalacji i urządzeń grzewczych zarówno elektrycznych, gazowych jak również na paliwo stałe; wykonywanie okresowego czyszczenia kanałów kominowych i wentylacyjnych – zaniedbania tych czynności często są przyczyną pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla; używanie tylko tych urządzeń grzewczych, które posiadają krajowe atesty i dopuszczenia; niespalanie w piecach niedozwolonych materiałów (śmieci, plastiki).
Obowiązujące przepisy nakazują co najmniej raz w roku przeprowadzić okresową kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Ponadto w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: raz na 3 miesiące (w domach opalanych paliwem stałym np. węgiel, drewno), raz na 6 miesięcy (w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym), raz na rok (usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych).
Strażacy zachęcają do zakupu czujników tlenku węgla i dymu. Już za kilkadziesiąt złotych możemy zapobiec tragedii.

Apel policji
Do apelu o zachowanie bezpieczeństwa i o dopilnowanie przeglądu instalacji grzewczych apelują również policjanci.
– Przypominamy o sprawdzeniu instalacji wentylacyjnej i przeglądzie kominów. Niesprawne urządzenia grzewcze mogą przyczynić się do tragedii. Przed każdym sezonem grzewczym należy zadbać o przegląd instalacji grzewczych, a przede wszystkim przewodów kominowych i wentylacyjnych – mówi podinsp. Wioletta Martuszewska, oficer prasowy kłodzkiej policji. – W wyniku eksploatacji urządzeń grzewczych osadza się sadza, gromadzą inne zanieczyszczenia, w związku z tym, przed włączeniem centralnego ogrzewania powinno się zadbać o przegląd oraz czyszczenie przewodów kominowych i wentylacyjnych przez wykwalifikowanego kominiarza – dodaje.
Obowiązek przeglądów i czyszczenia kominów wynika nie tylko z dbałości o infrastrukturę budynku, lecz również obowiązujących przepisów prawnych. Dlatego policja apeluje do mieszkańców o sprawdzenie instalacji wentylacyjnej i przegląd kominów. Nie należy zatykać kratek wentylacyjnych, w celu zaoszczędzenia ciepła.
Pamiętajmy, że najczęstszą przyczyną zatrucia tlenkiem węgla są pożary i wadliwa instalacja grzewcza! Czad to cichy zabójca. Nie ma smaku, barwy ani zapachu. Nie „szczypie” w oczy ani w gardle. Należy pamiętać, że niedopilnowanie przeglądów urządzeń grzewczych może mieć wpływ na zdrowie i życie twoje oraz twojej rodziny.

Str. 9 w numerze 448 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym tutaj.Numer 448
2-8 października 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *