Noworudzcy strażnicy miejscy będą kontrolować segregację odpadów

Od 4 września strażnicy miejscy mają nowe uprawnienia – mogą wystawiać mandaty m.in. za niesegregowanie śmieci. Kontrole takie będą przeprowadzali również noworudzcy strażnicy miejscy

Komendant Straży Miejskiej w Nowej Rudzie zapowiada, że – zgodnie z nowymi przepisami – przygotowują się do kontroli boksów i miejsc, gdzie ustawione są pojemniki na odpady, jak mówi jest to dla nich novum i przygotowują strategię działań.
– Od początku miesiąca mamy nowe uprawnienia związane z ochroną środowiska. Po przeprowadzonych kontrolach będziemy mogli karać za niesegregowanie odpadów. Będziemy mogli sprawdzać tych, którzy w deklaracjach wpisali, że posiadają kompostownik, co daje ulgę finansową, a w rzeczywistości takiego kompostownika nie posiadają. Strażnik będzie mógł wejść na posesję i sprawdzić czy taki kompostownik jest – tłumaczy Mirosław Kalitowski, komendant Straży Miejskiej w Nowej Rudzie. – Możemy również ukarać osoby świadczące usługi wywozu nieczystości ciekłych nie mając do tego uprawnienia. Żeby świadczyć tego typu usługi na terenie Gminy Miejskiej Nowa Ruda, mówiąc w skrócie, trzeba mieć zgodę urzędu miasta.
Nowe przepisy przewidują, iż strażnik miejski będzie mógł wystawić mandat do 500 zł m.in. mieszkańcom, którzy nie złożyli deklaracji śmieciowych, na których podstawie ustala się stawkę za wywóz odpadów. Takiej samej wysokości mandat może otrzymać osoba, która, celem mniejszego rachunku za wywóz odpadów zadeklarowała mniejszą ilość mieszkańców lokalu niż w rzeczywistości, np. zadeklarowane są 2 osoby przy 5 faktycznie mieszkających w lokalu.

Str. 7 w numerze 448 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym tutaj.Numer 448
2-8 października 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *