Od soboty znowu w maseczkach

W czwartek premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia obowiązujące w całym kraju od soboty 10 października – m.in. obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych, także na wolnym powietrzu

W czwartek 8 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pojawieniu się pozytywnego wyniku na koronawirusa u kolejnych 4280 osób.
– To rekordowa liczba zakażeń, nawet o 30 proc. większa niż dzień wcześniej. W przypadku takiej dynamiki podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło mniej więcej co trzy dni. To bardzo duża liczba. Chcemy ją ograniczyć i wypłaszczyć – powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki dodając, że nowe obostrzenia przypominają te z wiosny. – Druga fala też do nas dotarła. Musimy się zmierzyć z nią w sposób zdecydowany, kategoryczny i jednocześnie korzystając z doświadczeń, które nabraliśmy. […] Za nami czas bardzo dużych wyrzeczeń i strat gospodarczych.

Żółta strefa w całym kraju od 10 października
– Mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Mamy ok. 100 powiatów, a to jedna trzecia kraju. Mamy do wyboru zamknąć w poszczególnych województwach ruch w swobodzie przemieszczenia się lub wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju – tak premier tłumaczył decyzję rządu. Kilkukrotnie dodając, że należy „chronić naszych seniorów”.

Ograniczenia związane z żółtą strefą
Wprowadzenie na terenie całego kraju żółtej strefy oznacza, że noszenie maseczki lub szalika zakrywającego usta i nos będzie obowiązkowe w przestrzeni publicznej:
• w środkach publicznego transportu zbiorowego,
• w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m,
• w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej,
• w obiektach handlowych lub usługowych,
• w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.
Wyjątkiem będą osoby posiadające przy sobie zaświadczenie lekarskie, które zezwala na nienoszenie maski.

Obostrzenia
Większe obostrzenia dotyczą m.in.: obowiązku zakrywania ust i nosa, a także organizacji targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu. Zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *