Cała Polska w żółtej strefie

Od 10 października cała Polska objęta jest żółtą strefą, co ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to nowe obostrzenia w całym kraju. Obowiązkowe jest m.in. zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy

W czwartek, 8 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pojawieniu się pozytywnego wyniku na koronawirusa u kolejnych 4280 osób, a w sobotę 10 października było już 5300 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Te dane spowodowały, że obostrzenia zostaną wprowadzone w całym kraju.
– To rekordowa liczba zakażeń, nawet o 30 proc. większa niż dzień wcześniej. W przypadku takiej dynamiki podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło mniej więcej co trzy dni. To bardzo duża liczba. Chcemy ją ograniczyć i wypłaszczyć – powiedział 8 października premier Mateusz Morawiecki dodając, że nowe obostrzenia przypominają te z wiosny. – Druga fala też do nas dotarła. Musimy się zmierzyć z nią w sposób zdecydowany, kategoryczny i jednocześnie korzystając z doświadczeń, które nabraliśmy. […] Za nami czas bardzo dużych wyrzeczeń i strat gospodarczych.
Żółta strefa w całym kraju

Od 10 października rząd wprowadza żółtą strefę w całym kraju.
– Mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Mamy ok. 100 powiatów, a to jedna trzecia kraju. Mamy do wyboru zamknąć w poszczególnych województwach ruch w swobodzie przemieszczenia się lub wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju – premier tłumaczył decyzję rządu. Kilkukrotnie dodając, że należy „chronić naszych seniorów”.

Żółta strefa – co oznacza
Wprowadzenie na terenie całego kraju żółtej strefy oznacza, że noszenie maseczki lub szalika zakrywającego usta i nos jest obowiązkowe w przestrzeni publicznej:
• w środkach publicznego transportu zbiorowego,
• w miejscach ogólnodostępnych,
• w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej,
• w obiektach handlowych lub usługowych,
• w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.
Wyjątkiem będą osoby posiadające przy sobie zaświadczenie lekarskie, które zezwala na nienoszenie maski.
Za brak maseczki grożą mandaty, nawet do 500 zł.

Obostrzenia
Większe obostrzenia dotyczą m.in.: obowiązku zakrywania ust i nosa, a także organizacji targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu.
Zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy – jest obowiązkowe od soboty, 10 października.

Maseczki
Obowiązek zakrywania ust i nosa, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego:
• w środkach publicznego transportu zbiorowego (również w samolotach, statkach, samochodach, jeżeli podróżują nim osoby niezamieszkujące wspólnie),
• w miejscach ogólnodostępnych, w tym:
– na drogach i placach,
– na terenie cmentarzy,
– promenad, bulwarów,
– miejsc postoju pojazdów,
– parkingów leśnych, ale nie na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży,
– na terenie nieruchomości wspólnych,
– w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby (administracja publiczna, sądy, budynki kultury, kościoły, ośrodki zdrowia, poczty, szkoły),
– w obiektach handlowych lub usługowych, na targowiskach.

Imprezy okolicznościowe, zgromadzenia
W imprezach okolicznościowych może brać udział maksymalnie 75 osób (od 17 października). W zgromadzeniach może brać udział maksymalnie 150 osób, z zachowaniem dystansu 1,5 metra i obowiązkowymi maseczkami.

Transport publiczny
W transporcie publicznym może przebywać maksymalnie 50% dopuszczalnej liczby pasażerów.

Kultura, rozrywka i sport
• W teatrach, kinach i na wydarzeniach sportowych może przebywać maksymalnie 25% całej widowni, noszenie maseczek jest obowiązkowe.
• Wydarzenia kulturalne w plenerze maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.
• Na basenach może przebywać 75% maksymalnej liczby osób.
• Na siłowniach może przebywać 1 osoba na 7 m2.
• W konferencjach i wystawach obowiązuje limit 1 osoby na 4 m2.

Restauracje
• Limit 1 osoby na 4 m2
• Bez miejsc do tańczenia

Fryzjerzy, kosmetyczki, salony tatuażu
• Może przebywać wyłącznie personel i obsługiwani przez niego klienci.

Str. 13 w numerze 450 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym tutaj.Numer 450
16-22 października 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *