Cmentarze będą zamknięte przez 3 dni

Cmentarze mają być zamknięte od jutra do poniedziałku. Pracownicy administracji państwowej od poniedziałku mają iść na zdalną pracę. Jest też apel do seniorów

– Reagujemy na szybko zmieniającą się sytuację epidemiczną. Za wszelką cenę chcemy odsunąć wizję całkowitego zamknięcia gospodarki. Podejmujemy kolejne kroki w celu zmniejszenia przyrostu zachorowań. W walce z koronawirusem musimy ograniczyć mobilność społeczną i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Dlatego też podjęliśmy decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach: 31 października oraz 1 i 2 listopada. Seniorów prosimy, aby w tym trudnym czasie pozostali w domu – mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Wysoka liczba zakażeń
Dane wskazują, że w ostatnim czasie mobilność społeczna znacznie wzrosła – wróciła do poziomu sprzed pandemii. W trosce o nasze bezpieczeństwo i życie naszych bliskich musimy ograniczyć kontakty społeczne oraz przestrzegać obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Jesteśmy w stałym kontakcie z ekspertami w dziedzinie epidemiologii. Wymiana doświadczeń i opinii epidemiologów, najnowsza wiedza na temat rozprzestrzeniania się wirusa pozwala nam podejmować odpowiedzialne decyzje. Dzięki nim mamy szansę na zmniejszenie liczby zakażeń.

Zamknięcie cmentarzy na 3 dni
Podjęliśmy decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada. Pogrzeby w tym okresie będą mogły się odbywać. Wejście na cmentarz będzie możliwe w trakcie pogrzebu i czynności z nim związanych. To nieodzowne działanie, by w okresie Wszystkich Świętych nie narażać dużej grupy osób na zarażenie się koronawirusem w drodze i na cmentarzu.
Ważne jest, abyśmy nie gromadzili się w dużych grupach. Apelujemy o rozłożenie wizyt na cmentarzach w najbliższym okresie. Pamiętajmy, że w tym wyjątkowym okresie możemy uczestniczyć w Mszy Świętej za pośrednictwem radia lub telewizji.
Obecnie obowiązuje limit osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach religijnych, np. w Mszy Świętej czy pogrzebie. W kościele może przebywać max. 1 osoba na 7 m2. Musimy zakrywać usta i nos oraz zachować co najmniej 1,5-metrowe odległości.

Apel do seniorów o pozostanie w domach
Przede wszystkim musimy myśleć o seniorach, którzy są szczególnie narażeni na ciężki przebieg choroby. Apelujemy o ograniczenie przemieszczania się seniorów – zwłaszcza osób po 70 roku życia. Z myślą o nich powstał Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Lokalne ośrodki pomocy społecznej przy wsparciu wolontariuszy dostarczą niezbędne produkty do domu seniora. W ten sposób osoba starsza może ograniczyć konieczność wychodzenia na zewnątrz.

Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa
Aby zmniejszyć liczbę nowych zakażeń, musimy już teraz ograniczyć kontakty społeczne. Apelujemy o przestrzeganie obowiązujących zasadach bezpieczeństwa. Każdy z nas może dzięki tym zasadom zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo swoich bliskich.
Pamiętaj i przestrzegaj aktualnych zasad:
• zakrywaj nos i usta wszędzie w przestrzeni publicznej,
• utrzymuj co najmniej 1,5-metrową odległość w kontaktach z innymi osobami,
• dbaj higienę i jak najczęściej myj ręce,
• pracuj z domu, jeśli tylko to możliwe,
• jeśli źle się czujesz, masz objawy infekcji – zostań w domu i zadzwoń do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,
• przestrzegaj zasad kwarantanny lub izolacji, jeśli zostałeś nią objęty – nie wychodź z domu i nie kontaktuj się z innymi osobami,
• pamiętaj, że obowiązuje limit osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach religijnych – w kościele może przebywać max. 1 osoba na 7 m2,
• seniorze, ogranicz wyjścia z domu do minimum – poproś o pomoc bliskich lub skorzystaj z programu Wspieraj Seniora, wykorzystaj godziny dla seniora w sklepie, drogerii i aptece – pamiętaj, że od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00 zakupy mogą robić tylko osoby powyżej 60 roku życia.

Praca administracji w systemie zdalnym
Tam, gdzie jest to możliwe w administracji publicznej, zalecamy pracę w systemie zdalnym. Dzięki procesowi cyfryzacji usług, obywatele w wielu przypadkach mogą załatwić sprawy urzędowe przez Internet. Podkreślamy, że wszystkie niezbędne do życia i funkcjonowania usługi będą dostępne.

Zalecenie DDMA+W
Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerzamy zasadę DDMA na DDMA+W, czyli:
• dystans,
• dezynfekcja,
• maseczka,
• aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe,
• Wietrzenie.
Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.
Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *