UTW – Dzień Polskiej Niezapominajki

Obchodzony corocznie od 2002 roku. Obchody Dnia Niezapominajki zapoczątkował redaktor Programu I Polskiego Radia – Andrzej Zalewski, pomysłodawca i autor audycji Ekoradio

Niezapominajka, to malutki, najczęściej niebieski kwiatek z „żółtym oczkiem” rosnący w zasadzie wszędzie. A skąd się wzięła nazwa? O tym oczywiście mówi legenda. Pan Bóg (lub greccy bogowie – bo z greckiego niezapominajka to „mysie uszko”) tworzył świat, to nadawał także nazwy różnym kwiatkom. Spotkał piękny czerwony kwiatek i powiedział – ty będziesz maczkiem, spotkał ciemnoniebieskie kuleczki na łodyżce – powiedział, będziesz szafirkiem, spotkał żółty – powiedział będziesz żonkilem… W końcu odezwał się mały, niepozorny, niebieski kwiatek – a ja? Zapomniałeś o mnie Panie? Na to Bóg odpowiedział – no tak – będziesz więc niezapominajką. I tak już zostało. „Intencja Święta Polskiej Niezapominajki jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki, to święto ludzi serdecznych” – powiedział niegdyś Andrzej Zalewski.
To święto, tych którzy kochają przyrodę, chcą ją poznać i zachować dla potomności, kolokwialnie mówiąc. A my, słuchacze NUTW uczciliśmy to święto posprzątaniem „spacerowego odcinka” drogi na ROD „Pod Skałką” na os. Wojska Polskiego. Z taką inicjatywą wystąpiła szefowa NUTW – Karolina Popiel i liderka grupy „Ekoseniorek” – Teresa Fereżyńska. Nie wszystkim śmieciom daliśmy radę, bo też pomysłowość na wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy na działkową drogę jest godne „pogratulowania”! Żeby wynieść na tę drogę fotel, połamane krzesło albo ceramiczną, ciężką spłuczkę łazienkową, to oprócz „genialnego” pomysłu, trzeba mieć też nie lada krzepę. A całe mnóstwo foliowych opakowań, butelek, puszek i innych różności… a przecież kubły na śmieci są 100-200 merów obok! Na tym krótkim odcinku śmieciami napełniliśmy kilka sporych worków. Nasza akcja zakończyła się przy biurze ROD „Pod Skałką”, gdzie zostaliśmy zaproszeni przez panią prezes Krystynę Kusiak oraz wiceprezesa Ryszarda Antosa. Tu wysłuchaliśmy opowieści Teresy Fereżyńskiej o niezapominajkowych ciekawostkach i legendach oraz obejrzeliśmy piękne przedmioty rękodzieła wykonane przez panią Krystynę w ramach swojej pasji – aby nic się nie zmarnowało. Tylko pozazdrościć pomysłowości i… cierpliwości. Na zakończenie wszyscy zostali obdarowani drobnymi „przyrodniczymi” upominkami w postaci kolorowych motylków i ptaszków do przypięcia np. na firankę. Popłynęła też piosenka o niezapominajkach – kwiatkach z bajki, co to rosną nad potoczkiem i patrzą żabim oczkiem… No i oczywiście wszyscy cieszyli się ze wspólnie spędzonego czasu na świeżym powietrzu. Nawet pogoda nam dopisała.
Anna Szczepan, Noworudzki UTW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.