Bernardine Evaristo
Dziewczyna, kobieta, inna

Powieść została jedną z finalistek Nagrody Bookera w 2019 roku. Według najważniejszych światowych gazet to książka dekady. Opowiada o kobietach. O ich słabościach, pragnieniach, bolączkach i nadziejach. Każda z nich czegoś szuka w swoim życiu, z czymś się zmaga. Są tu kobiety sukcesu i gospodynie domowe. Dwanaście kobiet w różnym wieku i na różnym etapie życia. Przekrój życia każdej z nich to także poznanie Wielkiej Brytanii na przełomie XX i XXI wieku. Nie brakuje tu codziennych udręk, z którymi nasze bohaterki muszą się zmagać. Czują obcość i wykluczenie. Przez kolor skóry, orientację seksualną, system prawny, który może pozbawić ich, np. bezpieczeństwa. Wszystkiemu temu, te kobiety głośno krzyczą – nie. Opisane oddzielne historie tych kobiet w pewnym momencie zazębiają się. Poznajemy ich rodziny i znajomych. Powieść napisana jest nietypowo. Każdy z dwunastu rozdziałów to historia jednej z kobiet. Tak przedstawiona i zapisana, jakby faktycznie całą książkę napisała nie jedna osoba a dwanaście różnych autorek. To dowodzi, jak Bernardine Evaristo bawi się językiem i stylem. Nic dziwnego, ponieważ na co dzień pisarka prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania na Brunel University w Londynie. Polecam. Dobra i bardzo kobieca.

Krystyna Fecko

Recenzje innych książek znajdziesz tutaj

_________________________________________________________________________________________________________________
JEŻELI PODOBA CIĘ SIĘ NASZA PRACA i to co robimy na blogu noworudzianin.pl i profilach społecznościowych, prosimy o wsparcie. To pomoże nam rozwijać się, docierać do nowych miejsc i tematów oraz zakupić potrzebny sprzęt do realizacji nagrań w jeszcze lepszej jakości. Dziękuję! Więcej informacji pod linkami zrzutka.pl/Noworudzianin oraz patronite.pl/Noworudzianin

Wszystkie możliwości wspierania Noworudzianina oraz rozliczenia z wydanych Waszych pieniędzy opisane są na stronie: https://bit.ly/3hz54dS. Liczy się każda złotówka, udostępnienie, lajk, dobre słowo i uśmiech. Pozdrawiamy serdecznie.

Inne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *