Pytania o 300+

Im bliżej roku szkolnego, tym więcej pytań mają rodzice o wyprawkę szczególnie, jeśli dziecko w trakcie nauki z niej zrezygnuje, zmieni szkołę albo rodzic zrobił błąd wypełniając wniosek.

Z każdą wątpliwością można zwrócić się do konsultantów ZUS wykorzystując do tego infolinię lub indywidualne konto na platformie internetowej Zakładu.

Jednym z powtarzających się pytań jest to czy rodzic musi zwrócić 300 zł, jeśli dziecko w trakcie roku szkolnego zrezygnuje z nauki – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.- Wyprawka przysługuje rodzicom i opiekunom w związku z rozpoczęciem roku szkolnego, więc jeśli później dzieciak z nauki rezygnuje to rodzic nie musi zwracać pieniędzy do ZUS – wyjaśnia.

Według rzeczniczki zdarzają się także błędy we wnioskach polegające np. na podaniu niewłaściwej szkoły, do której dziecko chodzi.

Miewamy takie sytuacje, że wnioskodawca, który złożył wniosek o 300+ na kilkoro dzieci wpisał w nim nie tą szkołę, do której dziecko uczęszcza. W takiej sytuacji powinien do nas złożyć kolejny, tym razem poprawny wniosek – dodaje Kowalska-Matis.

We wniosku tym rodzic powinien wskazać dane dziecka, którego dotyczą zmienione informacje.  W przypadku, gdy pomyłka dotyczyła rodzaju szkoły, np. zamiast szkoły podstawowej napisał liceum, nie musi ponownie składać wniosku gdyż nauka  w obydwu rodzajach tych szkół daj prawo do 300+ . Jeśli jednak klient chciałby poinformować, że dziecko nie będzie chodziło do szkoły uprawniającej do „wyprawki”, tj. takiej, która została wymieniona w katalogu szkół uprawniających, np. będzie chodził na studia, powinien ponownie złożyć wniosek, w którym powinien wskazać, że dziecko nie chodzi do szkoły.

Rodzic może także złożyć kilka wniosków. Jeżeli w pierwszym z nich podał dwoje dzieci, bo już znał nazwy szkół, a teraz chce dosłać wniosek na trzecie dziecko, które wcześniej było w trakcie rekrutacji to w drugim wniosku wpisuje dane tylko tego dziecka, na które jest składany wniosek a nie całej trójki – wyjaśnia rzeczniczka.

Prawo do świadczenia dobry start jest rozpatrywane w kontekście każdego dziecka oddzielnie, dlatego w sytuacji, gdy wnioskodawca chce wystąpić z wnioskiem o wypłatę na kolejne dziecko, nie musi wskazywać w drugim wniosku danych dzieci, na które złożył pierwszy wniosek o świadczenie dobry start.

Opiekunowie dzieci niepełnosprawnych mają wątpliwości czy powinni złożyć wniosek dla dziecka, które ma już 8 lat, ale ma odroczony obowiązek szkolny, bo uczęszcza do specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego do oddział przedszkolnego. W tej sytuacji świadczenie 300 plus nie będzie przysługiwało.

Niekiedy klienci sygnalizują problemy z wysłaniem kolejnego wniosku poprzez bankowość internetową.

Jedna z naszych klientek pytała, co zrobić, gdy złożyła ze swojego konta bankowego wniosek 300+ na jedno dziecko i nie miała tam podobno możliwości dodania kolejnego dziecka – opowiada Iwona Kowalska- Matis. – Klientka pytała nas czy może teraz złożyć drugi wniosek na drugie dziecko, ale z konta bankowego służbowego swojego męża, podając swoje dane. Taki sposób nie jest przez nas akceptowany gdyż dane wnioskodawcy, jakie są podawane we wniosku powinny być zgodne z danymi właściciela rachunku bankowego – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Najprostszym rozwiązaniem jest złożenie drugiego wniosek korzystając ze swojej bankowości elektronicznej, w którym wskazane będą dane drugiego dziecka.

Pieniądze na wyprawki płyną na konta rodziców od 22 lipca. Najszybciej dostały je te osoby, które wnioski do ZUS wysłały od razu na początku lipca.

Więcej informacji o 300+ można znaleźć pod linkiem: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/program-dobry-start
_________________________________________________________________________________________________________________
JEŻELI PODOBA CIĘ SIĘ NASZA PRACA i to co robimy na blogu noworudzianin.pl i profilach społecznościowych, prosimy o wsparcie. To pomoże nam rozwijać się, docierać do nowych miejsc i tematów oraz zakupić potrzebny sprzęt do realizacji nagrań w jeszcze lepszej jakości. Dziękuję! Więcej informacji pod linkami zrzutka.pl/Noworudzianin oraz patronite.pl/Noworudzianin

Wszystkie możliwości wspierania Noworudzianina oraz rozliczenia z wydanych Waszych pieniędzy opisane są na stronie: https://bit.ly/3hz54dS. Liczy się każda złotówka, udostępnienie, lajk, dobre słowo i uśmiech. Pozdrawiamy serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *