Liliana Hermetz
Rozrzucone

Trzy pokolenia kobiet, od drugiej wojny światowej przez PRL aż po dzień dzisiejszy. Losy tych kobiet opowiedziane na tle historii Polski. Rozrzucone, rozsypane po świecie, z pozoru mało ważne, jednak historie te opowiedziane są przez prawdziwe bohaterki. Autorka korzystała z różnych opracowań dotyczących powojennych losów Polaków. Wzruszająca saga rodzinna. Prawie 80 letnia historia pewnej rodziny z Podkarpacia. Najmłodsza z rodziny Eulalia próbuje ocalić od zapomnienia ich niezwykłe historie. Matki, córki, ciotki i kuzynki – od małej wioski na Kresach, po Alzację, kobiety te szukają swojego miejsca na ziemi, kochają i borykają się z polskimi kompleksami. W wyniku zawieruchy wojennej i późniejszych lat stalinizmu musiały nauczyły się żyć w nowych realiach. Na najstarszą z nich – Marię w wyniku rodzinnej manipulacji zawyrokowano przymusową emigrację. Poznajemy ich wzajemne animozje, sekrety. Kobiety są obojętne, ale tylko tak pozornie. Drzemie w nich ogromna siła i serce. Oddalone od siebie, tęsknią za krajem i za sobą.

Polecam. To książka o tęsknocie, niesprawiedliwości i nadziei na lepsze jutro. Autorka świetnie oddała codzienność na pograniczu trzech kultur: polskiej, ukraińskiej i francuskiej. Ogromnym atutem tej historii jest ukazanie tradycji z różnych regionów Polski, przekazywanych do tej pory tylko ustnie między pokoleniami.

Krystyna Fecko

Recenzje innych książek znajdziesz tutaj

_________________________________________________________________________________________________________________
JEŻELI PODOBA CIĘ SIĘ NASZA PRACA i to co robimy na blogu noworudzianin.pl i profilach społecznościowych, prosimy o wsparcie. To pomoże nam rozwijać się, docierać do nowych miejsc i tematów oraz zakupić potrzebny sprzęt do realizacji nagrań w jeszcze lepszej jakości. Dziękuję! Więcej informacji pod linkami zrzutka.pl/Noworudzianin oraz patronite.pl/Noworudzianin

Wszystkie możliwości wspierania Noworudzianina oraz rozliczenia z wydanych Waszych pieniędzy opisane są na stronie: https://bit.ly/3hz54dS. Liczy się każda złotówka, udostępnienie, lajk, dobre słowo i uśmiech. Pozdrawiamy serdecznie.

Inne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *