Karol Maliszewski
Czarownica nad Włodzicą

Karol Maliszewski sprawił nam, czytelnikom prawdziwą niespodziankę. Oto baśnie i legendy z ziemi noworudzkiej i okolic. Książka ta, to przepięknie wydany zbiór niezwykłych opowieści z wyjątkowymi ilustracjami Tatiany Tokarczuk. Za całością stoi Wydawnictwo Pasaże z Krakowa.

Pisarz w swoim takim typowym gawędziarskim stylu przedstawia czytelnikom, magiczne historie rodem z Nowej Rudy. Pomysł na własne klechdy o swojej ukochanej ziemi dojrzewał u autor już od bardzo dawna, a ponieważ rodzinna ziemia ma skromny dorobek lokalnych baśni, tym bardziej autor postanowił stworzyć własne. Projekt okazał się strzałem w dziesiątkę. Zasłyszane i zapamiętane strzępy opowiadań uzupełnił wybraną literaturą przede wszystkim jednak, autor opierał się na niemieckich opowiastkach z przełomu XIX i XX wieku, które tworzone były przez ówczesnych lokalnych pasjonatów folkloru. Pomogła też własna wyobraźnia. I tak powstało 28 mrocznych historii o walce dobra ze złem. Tytułowa czarownica ma na imię Kugunda. Mieszka nad rzeką i nie jest wcale taka straszna, jak ją malują. Dzięki swoim czarom obdarowuje biedną Hedwigę, która jest służką na noworudzkim zamku niezwykłym darem. Polecam. To fascynująca lektura dla młodszych i starszych.

Książka istnieje również w wersji elektronicznej, czytana przez znamienitych aktorów krakowskich scen – Alinę Kamińską i Kajetana Wolniewicza.

Krystyna Fecko

Recenzje innych książek znajdziesz tutaj

_________________________________________________________________________________________________________________
JEŻELI PODOBA CIĘ SIĘ NASZA PRACA i to co robimy na blogu noworudzianin.pl i profilach społecznościowych, prosimy o wsparcie. To pomoże nam rozwijać się, docierać do nowych miejsc i tematów oraz zakupić potrzebny sprzęt do realizacji nagrań w jeszcze lepszej jakości. Dziękuję! Więcej informacji pod linkami zrzutka.pl/Noworudzianin oraz patronite.pl/Noworudzianin

Wszystkie możliwości wspierania Noworudzianina oraz rozliczenia z wydanych Waszych pieniędzy opisane są na stronie: https://bit.ly/3hz54dS. Liczy się każda złotówka, udostępnienie, lajk, dobre słowo i uśmiech. Pozdrawiamy serdecznie.

Inne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *