Czy droga pożarowa ma sens?

Czy wyznaczenie drogi pożarowej do budynku przy ul. Zaułek 7-9 ma sens? Ma to związek z licznymi w tym budynku podpaleniami i przypadkami pożarów.

Noworudzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego jako zarządca budynku przy ul. Zaułek 7-9 wystąpił do urzędu miasta o ustanowienie drogi pożarowej na odcinku: wjazd od ul. Piłsudskiego – ul. Prosta do posesji Zaułek 7-9. Zaproponowano wprowadzenie zakazu ruchu za wyjątkiem mieszkańców i postawienie znaku z napisem „Droga pożarowa – nie zastawiać”. Czy ustanowienie tej drogi to dobry pomysł? Zdaniem mł. bryg. Rafała Chorzewskiego, dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Nowej Rudzie nie ma takiej potrzeby.

– Droga pożarowa ma być do obiektu po jego najdłuższym boku, czyli jeżeli już ktoś naprawdę by się uparł, to można odcinek ul. Zaułek mniej więcej na wysokości spółdzielni kominiarskiej ustanowić drogą pożarową, zakazać parkowania żebyśmy mogli przejechać. Jednak, naprawdę nie widzę takiej potrzeby. Bez problemu dojeżdżamy tam jak nie od ul. Zaułek, to od góry – przekonuje dowódca JRG.

Podobnego zdania są członkowie Komisji Porządku Publicznego i Komunikacji Rady Miejskiej Nowa Ruda, którzy podczas wizji lokalnej w terenie, wspólnie z naczelnikiem Wydziału Infrastruktury i Inwestycji urzędu miasta omawiali wniosek zarządcy nieruchomości. Co w praktyce oznaczałoby dla kierowcy niedostosowanie się do znaku „Droga pożarowa – nie zastawiać”? Czy groziłby mu mandat? Odholowanie?
– Znaki te mają charakter informacyjny – należą do grupy znaków PPOŻ i BHP. Nie znajdują się w katalogu znaków i sygnałów drogowych, za które policja może ukarać kierowcę – tłumaczą noworudzcy policjanci.

Str. 5 w numerze 372 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 372
22-28 marca 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *